Článek
Kromě speciálních minerálních omítek, které lze volit ve stovkách barevných odstínů a mnoha povrchových strukturách, jsou oblíbené i různé fasádní systémy. Dům dokonale tepelně a zvukově izolují, jsou z nadčasových materiálů, bezúdržbové.
Pryč se starou omítkou
Je naše fasáda znečištěná kvůli blízké komunikaci nebo vybledlá věkem? Pak ji prostě zrenovujeme. Nejdříve ale zjistíme, v jakém je stavu: když na fasádě nejsou žádné trhliny, je pevná, soudržná, bez řas, hub a mechů, stačí ji omýt tlakovou vodou, případně oživit novým nátěrem. Ten se aplikuje ve dvou fázích, s technologickou přestávkou cca 12 hodin.
Pokud je ale fasáda napadená řasami, pouhé omytí nestačí. Musíme ji ošetřit speciálním sanačním nátěrem. Je to běžné u domů v blízkosti vodních toků, hustých porostů, kde je méně slunečního světla.
Nátěr necháme působit 12 hodin, pak mechanicky odstraníme mikroorganismy a na závěr fasádu důkladně omyjeme tlakovou vodou. Až povrch oschne, aplikujeme další dva sanační nátěry. Na závěr vybereme novou fasádní barvu, vždy nejvyšší kvality.
V případě trhlinek o šířce max. 0,5 mm naneseme na fasádu, ještě před finální barvou, tzv. penetrační nátěr. Ten dokonale vyplní všechny nepěkné vady na kráse.
Rozvaha a průzkum možností
Kudy uniká teplo? Okny, dveřmi a špatně izolovanou fasádou. Kdo chce platit méně za energie, musí dům tepelně izolovat kvalitními materiály. Chybějící izolace totiž znamená více topit: v interiéru následně klesá vlhkost vzduchu, zvyšuje se množství prachu, což negativně ovlivňuje naše zdraví.
Chybou je i topit málo: hrozí napadení plísní. V příjemné rovnováze dům udrží fasádní tepelně izolační systém, který nabízí paropropustnost a přitom tepelně i zvukově izoluje. Na výběr je mnoho barevných odstínů, které mají vysokou kryvost, jsou odolné vůči UV záření a urychlují vysychání novostaveb.
Volba odstínu a struktury povrchu pro nás může být zapeklitým oříškem. Chce to čas a klid, teprve pak přijde správné rozhodnutí. Proto uvítáme možnost např. webové aplikace Quido, kde si vzorky vybereme a necháme fyzicky zaslat domů.
Objednat můžeme tři vzorky – fasádní barvu na stávající omítku, fasádní probarvenou omítku ve zvoleném odstínu, struktuře a zrnitosti a mozaikovou omítku, která se používá na sokly.
Cena jednoho vzorku je 350 Kč, každý třetí vzorek je zdarma. Můžeme ho mít ve formě desky o velikosti 30 x 40 cm či v mokrém stavu, ve kbelíku. Následná odborná konzultace je bezplatná, včetně cenové kalkulace.
Fasádní systém místo omítky
Odvětrávané fasádní systémy jsou další možností, jak vylepšit vzhled domu a zvýšit jeho užitné vlastnosti. Chrání proti hluku, chladu a teplu, jsou obvykle bezúdržbové. Jak si je představit?
Systém má odvětrávanou vzduchovou mezeru, kterou tvoří přídavný rošt za finální obkladovou plochou a tepelným izolantem. Vzduchová mezera konstrukci odvětrává odspoda směrem vzhůru, díky čemuž se netvoří vlhkost, nedochází ke kondenzaci, v létě se povrch nepřehřívá. Finální vrstva může mít mnoho podob – od mramorových obkladových desek až po dřevěné obložení.
Moderním domům sluší plášť z lehkých a odolných hliníkových obkladových profilů. Mají různé povrchové úpravy (hladký, linkovaný) ve všech možných barvách. Fasádní profily lze skládat se spárou i beze spár, kombinovat se dřevem nebo minerální omítkou. Zabudovat lze i neviditelné svodové roury okapu, dekorativní svítidla.
Mezi top materiály patří titanzinek, který umí opticky členit fasádu, opláští i neobvyklé tvary, je nadčasový, 100% ekologický a naprosto bezúdržbový.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Titanzinku sluší přírodní materiály – dřevo či kámen. Vybírat a kombinovat můžeme rozmanité panely – drážkovaný, horizontální, perforovaný, v různých tvarech a velikostech.