Článek
Ať už používáme venkovní schody k jakémukoli účelu, je důležité zvolit vždy kvalitní materiál pro jejich stavbu, splňující přísná technická kritéria.
Schody mají být především bezpečné, odolné vůči vlhku a extrémním teplotám i ošetřené protiskluzovou úpravou. Na venkovní schody se používá přírodní kámen, beton, dřevo, dřevoplast, cihly či kov.
Přírodní kámen
Nabízí prvotřídní kvalitu, ať už jde o tvrdost, nasákavost či odolnost proti mrazu a jiným povětrnostním vlivům. Schody z přírodního kamene jsou zárukou atraktivního vzhledu, solidnosti, stability a dlouhověkosti.
Kámen má spoustu forem, druhů, tvarů, barev, struktur, detailů a odlišností, které z každého jednotlivého kusu dělají neopakovatelný originál.
Často se používá pískovec s různorodou barevností, na pohled estetická břidlice, křemenec s extrémní tvrdostí či kvalitní žula s důstojným vzhledem a prakticky neomezenou životností.
Beton
Ve formě odlitých desek nebo litý patří k cenově výhodným materiálům. A pokud nám nevyhovuje šedá barevnost, dá se na něj položit jakákoli venkovní dlažba, nebo ho lze snadno obarvit pigmentovými prášky, které jsou k dostání v několika odstínech. Aplikují se postřikem na již odlitý betonový schod, nebo se přidávají do betonové směsi ještě před vylitím.
Zajímavý vzhled má takzvaný vytlačený beton, který budí dojem kamene nebo cihel, zaujme i beton se vzhledem dřeva v odstínu dubu. Jeho výhodou je dlouhá životnost a snadná údržba.
Betonové schody jsou odolné vůči klimatickým podmínkám a nemusíme se o ně nijak speciálně starat ani je natírat či impregnovat.
Hledáme-li nenáročné řešení a náhradu za dřevěné schody v zahradě, pak jsou betonová prkna s unikátní imitací dřeva jedinečným řešením.
Dřevo
Tento přírodní materiál má nejen letitou tradici, ale i příjemný vzhled, který lehce splyne s okolím. Dřevo se uplatní hlavně u chat a dřevostaveb vůbec, ale v kombinaci se železnou konstrukcí vytvoří originální prvek každé moderní stavby.
Dřevo vystavené povětrnostním vlivům vyžaduje pravidelné ošetření vhodným konzervačním a izolačním prostředkem, který zajistí jeho delší životnost.
Velmi často se ke stavbě schodů používají exotické dřeviny, které jsou tvrdé a dokážou se vyrovnat s výkyvy počasí, neabsorbují vodu a mají delší životnost než domácí dřeviny.
Dřevoplast
Jde o unikátní směs dřeva a plastu, která je namíchaná cca v poměru 50 na 50 %. Ve srovnání s přírodním dřevem jde o naprosto nenáročný a bezúdržbový materiál, který nevyžaduje žádnou výjimečnou povrchovou úpravu, je recyklovatelný a ekologický, rozměrově stabilní, nenasákavý i odolný proti hmyzu.
Cihly
V zahradách vypadají přirozeně a zároveň atraktivně. Léty prověřenou technologii dovedla moderní architektura téměř k dokonalosti.
Díky tomu, že jsou malé, hodí se pro vytváření různých vzorů a tvarů. Je možné z nich snadno sestavit třeba efektní kulaté schodiště. K dostání jsou v nepřeberném množství nejrůznějších tvarů, typů i barev.
Je jen na nás a na naší fantazii, zda a jak použijeme klasické cihly nebo dlažební tvárnice. Pokládají se na pevné betonové desky, do vlhké malty nebo na písčité podloží. Cihlové schodiště bude ideálním doplňkem formální zahrady.
Kovové schody
Při jejich výrobě se používá nerez nebo žárově pokovená ocel. Výhodou takového schodiště je jednoduchá manipulace i rychlost stavby. U roštové úpravy se často používají místo tradičních kostek také kruhové otvory v roštu.
Moderní je i celokovový vzhled s protiskluzovou úpravou nebo kombinace kovu a dřeva. Ke kovovým schodům se hodí madla z plastu nebo ze dřeva, vytvářející pocit tepla.
Víte, že ...
Schodiště vystavené povětrnostním vlivům je náchylnější na opotřebení a náročnější na údržbu.
Při nedostatečné údržbě beton podléhá erozi, ocel reziví a dřevo hnije.
Výhodou montážních systémů je snadná vyměnitelnost zdevastovaných dílů.
Schody z přírodního kamene mají protiskluzný povrch a neomezenou životnost.