Článek
Venkovní osvětlení prodlužuje čas, který můžeme strávit posezením venku, což je obzvlášť příjemné za teplých letních večerů. Dokáže přímo zázraky, jelikož nám umožní pozorovat tvary a kouzlo zahrady ve zcela jiné dimenzi, než jak ji známe přes den.
Solární lampička.foto: Právo/archiv firmy Nelumbo
Osvětlení má ale i jasné praktické důvody. Pokud se chceme bezpečně pohybovat po zahradě, je nutné cesty, schody, případně vstupní dveře do domu, terasy náležitě a dostatečně osvítit.
Každý prostor si žádá jiný druh osvětlení
Finančně nejdostupnějším řešením jsou svíčky, lampióny nebo louče na svítilnový olej. Vybíráme takové místo, z něhož budou vrhat nostalgické stíny po celé zahradě, ale otevřený oheň má i svá bezpečnostní rizika, proto je nenechávejte hořet bez dozoru.
Působivá barevně svítící sedátka Marseille (2690 Kč, Eglo)foto: Právo/archiv Eglo
Elektrických osvětlení je na trhu nepřeberné množství, od nejrůznějších typů luceren, majáčků, reflektorů. Za denního světla ale v obchodě při nákupu těžko doceníme, jaký druh světla vlastně večer vydávají.
Existují svítidla nástěnná na fasády domů, samostatně stojící sloupková, svítidla k zapuštění do stěny (můžou to být i bodová světla). Instalují se ve dvojím provedení buď nízkonapěťovým 12 V, nebo na 220 V. V případě instalace podomácku u 12 V musíme mít pro každou vodotěsnou zásuvku připravenu zvláštní pojistku. Rozvod o napětí 220 V nabízí daleko širší použití (počet svítidel, intenzita osvětlení, regulace), v tomto případě je vždy nutná instalace odbornou firmou.
Moderní ocelová solární svítidla, která se automaticky zapnou se zatměním (výška 36 cm, 320 Kč bez DPH, Nelumbo)foto: Právo/archiv Nelumbo
Skvělou alternativou elektrických svítidel je solární technika. Poskytuje stejné osvětlení jako lampy na elektřinu, ale má několik předností proti klasickým lampám. Není potřeba kopat příkopy pro kabeláž, kabely v zemi není nutné měnit, nehrozí poškození kabelové izolace a ohrožení jejich okolí, zejména za deštivých dnů.
Nejsou třeba žádné spínače a hlídání spotřeby energie, jsou bezpečné.
Solární nástěnné světlo. Masivní ocelový plášť s vestavěným solárním modulem a bílou výkonnou svítivou diodou (1033 Kč bez DPH, Nelumbo)foto: Právo/archiv Nelumbo
Životnost svítících LED diod je až 11 let, životnost baterií až 3 roky. Všechny lampy mají senzor, který reaguje na stmívání, automaticky se zapnou a naopak při rozednění se automaticky vypnou. Solární článek se nabíjí v průběhu dne asi 5 hodin. Po setmění vydrží svítit až 20 hodin. Provozní náklady jsou nulové.
Co vědět pře nákupem osvětlení |
---|
Nikdy nekupujeme svítidla bez atestace. Výrobci jsou povinni udávat IP hodnotu (číslo prozradí, zda jde o odolnost proti vodě, prachu apod.) |
Světlo z naší zahrady by nemělo dopadat na pozemek souseda nebo do oken jeho ložnice |
Rozmístění světel zvažujeme už při projektování zahrady, pozdější úpravy jsou zbytečně finančně nákladné a složité (v případě elektrického osvětlení) |
Osvětlujeme vše, co chceme nebo potřebujeme vnímat |
Při osvětlení předzahrádky nesmíme osvětlením ohrožovat cyklisty nebo motoristy jedoucí kolem. |
Praktičtější je výběr jednoduchých tvarů, které budou vhodně kontrastovat k různě barevným rostlinám: koule či válce, eventuálně hranoly, které posilují vjem přírodních prvků, které osvětlují – stromů, keřů nebo vodní plochy.
Užitečné je také zvážit možnost použití úsporných žárovek ve vybraném modelu nebo vysokotlakých sodíkových žárovek, které nelákají noční hmyz a mají příjemnou zlatožlutou barvu.