Článek
Moderní výrobky umožňují, abychom si otevřený oheň a vůni pečínky užili bezpečně a na méně obvyklých místech (lodžie, balkón).
Grilujeme-li pouze příležitostně, využijeme přenosný nebo pojízdný gril na kolečkách. Nejlevnější typy stojí kolem tisícovky. Pevné grily či venkovní krb k přípravě masa se hodí už do menší zahrady. Smontovatelný výrobek seženeme v hobby marketu od zhruba 6000 Kč.
Podle čeho vybrat
Při výběru grilu zvažujeme, pro kolik lidí chceme grilovat a kde. Podle toho zohledníme jeho velikost, výkon, kvalitu a omezení, které mají např. balkón, lodžie, terasa.
Také se řídíme chutěmi – autentickou (kouřovou) chuť grilovaného jídla poskytnou grily na dřevěné uhlí.
Pokrm bez zbytečných tuků a aromat připravíme na elektrickém grilu s teflonovou vrstvou.
Grily na dřevěné uhlí
Uhlíky zapalujeme zhruba půl hodiny před tím, než začneme dávat maso na rošt. Systémy sofistikovanějších výrobků umožňují snadné zapálení, stejně jako uhašení.
Některé grily mají ve spodní části komínu nádobku, do které doplníme vodu. Ta v případě převržení grilu uhlíky uhasí.
Existují grily jednoduché, bez víka, kdy je pokrm vystaven přímému žáru, nebo naopak – zejména kotlíkové typy – mají víko, jehož přiklopením se dá maso doudit. Grilování usnadní výškově nastavitelný rošt, který lze kvůli přikládání sklápět.
Plynové grily
Umožňují snadnou regulaci plamene, a tím i teploty. Kovový poklop zajistí rovnoměrnou cirkulaci vzduchu – podobně jako v horkovzdušné troubě. Plynové grily mají tzv. piezo zapalování – gril snadno zažehneme tlačítkem.
Nejčastěji se používají propan-butanové láhve (10kg plynová bomba se spotřebou cca 300 g/hod. stojí zhruba 400 Kč a vydrží zhruba jednu sezónu).
Plynový gril připraví šťavnaté maso, které se díky vysoké teplotě hned zatáhne a šťáva zůstane uvnitř. Bývá doplněn miskami, do nichž můžeme dát víno, pivo nebo vodu s kořením. Z této směsi se pak uvolňuje aroma a dodává připravovaným pokrmům lepší chuť.
Ke grilování slouží i lávové kameny ohřívané sadou plynových hořáků, někdy se proto lávový gril považuje za speciální plynový gril.
Dalším druhem plynového grilu je tzv. RBS se dvěma keramickými hořáky na okrajích grilovací vany.
Elektrické grily
Bez obav je používáme na balkónu a v interiéru. Vyrábějí se ve variantách stolní a zahradní. Mají příkon nejméně 2000 W a nepřilnavou, snadno udržovatelnou plochu.
Zahradní krby
Pokud jsme se rozhodli pro krb v podobě smontovatelné stavebnice, dbáme na to, abychom prostor jeho ohniště obložili šamotovými pláty, které chrání okolní betonové díly před žárem. Krb má stát na zpevněném povrchu.
V nejlevnějších krbech opečeme špekáčky, existují i krby kombinované s grilem, které jsou doplněny o douzovací střechu, udírnu.
V krbu používáme topivo doporučené výrobcem (dřevěné uhlí, drobné kousky dřeva). K zapálení slouží jen schválené podpalovače.
Sériově vyráběné krby musí mít certifikát, že výrobek splňuje bezpečnostní normy a je ze zdravotně nezávadných materiálů.
Tip na ohniště
Díky přenosnému ohništi můžeme bezpečněji tábořit – bez kopání díry a sbírání kamenů, navíc šetříme trávník. Užijeme si živého ohně a můžeme bez obav opékat špekáčky, ať už jde o litinové ohniště na ocelových nohách, či otevřená ohniště v podobě košů.
Péče o rošty a grily
Nejobtížněji se čistí gril na dřevěné uhlí. Nejkvalitněji rošt vyčistíme, když ho vypálíme (grilujeme naprázdno), dokud se z něho nepřestane kouřit, nejlépe se sklopeným víkem. Po ochladnutí vyčistíme zbytky speciálním kartáčem.
Mastnotu odstraníme savým papírem, nebo ekologickým čističem grilů. U plynového grilu zavřeme víko a rošt po dobu 10 minut vypalujeme na nejvyšší nastavené teplotě.
Vypálený a ještě teplý gril vydrhneme grilovacím kartáčem, nejlépe s trojúhelníkovým tvarem, který se dostane všude, kam je třeba.
Podobně ošetříme také elektrický gril, pravidelně čistíme i misky na odkapávání tuku pod roštem.