Článek
„Rodiče zemřeli, kluci dospěli a následovali nevěsty. S manželkou jsme najednou zůstali sami ve velkém domě. Objekt z roku 1876 s ohromnými místnostmi, dvorem a zahradou o rozloze 4000 m2 v centru města nutně potřeboval rekonstrukci. Logicky jsme dospěli k závěru, že dům prodáme a postavíme si něco menšího. Objekt byl jako stvořený pro podnikání,“ vzpomíná majitel.
Stavba domu se zdržela
Veškerá rozhodnutí se odehrála v roce 2008, tedy v době začínající ekonomické krize, která nepříznivě ovlivnila prodej i průběh stavby domu.
Hostitelé si sehnali pozemek na okraji města a vybrali si stavební firmu, která za ně převzala veškeré starosti spojené se stavbou domu i vyřizováním stavebního povolení a dalších formalit. V říjnu se realizovala základová deska, ale starý dům se neprodával.
„Dostali jsme se do situace, kdy nám banky vzhledem k věku a výši příjmů neposkytly úvěr na celý dům. Naštěstí firma se stavbou dva roky počkala. Tak dlouho totiž trval prodej domu. Mysleli jsme si, že si za velký dům pořídíme malý a budeme mít na důchod vystaráno. Jenže jsme museli s cenou hodně dolů. Abychom měli na vybavení a nutné stavební úpravy kolem domu, museli jsme si naopak peníze vypůjčit. Když jsme složili finance, stavba pokračovala od června 2011 bez problémů dál. “
Zaujal typový dům
Manželé si vybrali rodinný dům 5+1 s obytným podkrovím a garáží, který je jako stvořený pro příměstské prostředí na menší parcele. Pozemek má 894 m2 se zastavěnou plochou 113 m2.
Rodinný dům byl postaven na klíč, má přehledné vnitřní uspořádání a vstup přes zádveří a chodbu do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou.
V přízemí se dále nacházejí technická místnost, ložnice a komora pod schody. V podkroví je chodba, koupelna, WC a tři pokoje – knihovna, ložnice a pracovna. Místnosti mají po dílčích úpravách dostatek oken a výstup z obýváku přímo na terasu.
Malé dispoziční změny
Oproti původnímu projektu udělali naši hostitelé pár změn. Kvůli dostatku světla v přízemí přidali okna v obýváku a v ložnici, v prvním podlaží vypustili v jedné místnosti balkón a přidali střešní okna. V obytné zóně nechali postavit komín pro krbová kamna.
V kuchyni vypustili spíž, aby tu bylo více místa i světla. Spíži vyčlenili místo v prostoru pod schody. Parcela je v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, takže štít domu směřuje podle územního plánu na jihovýchod. V katalogu stál dům zrcadlově obrácený, na parcele je natočen podle vchodu do ulice.
Práce na domě nekončí
„Bydlíme tu už rok a půl – loni v březnu jsme se stěhovali. Nakonec jsme si tu zvykli a jsme spokojeni. Ve starém domě jsme sice měli více soukromí, zato tady máme klid a kolem sebe fantastické sousedy,“ libuje si hostitelka a dodává, že dům zařizovali sami tak, aby se tu cítili dobře. Pár věcí si vzali ze starého domu, ale většinou si pořizovali vše nové.
Co nejdřív plánují postavit skleník, pergolu, zídku ve svahu a chodník kolem domu, aby byla parcela průchozí. Zahradu budou koncipovat jako okrasnou s prolézačkami pro děti a trávníkem, na němž si zakládá hostitel.
„Je tu příjemné povětří s křivoklátskými lesy v okolí, naučnými stezkami, cyklotrasami i památkami! Nejdříve si zkrášlíme okolí domu a pak si možná dopřejeme bazén jako bonus,“ uzavírá hostitelka, která má radost i z toho, že z jejich bývalého starého domu vznikl relaxační areál s parkem pro sousedská setkávání.
Technické údaje
Developer: Ekonomické stavby
Typový dům: Simona
Zastavěná plocha: 113 m2
Stavební materiál: pórobetonové tvárnice
Zateplení: 10 cm polystyren
Podlahy: lamino, dlažba, lino
Schody: borovice
Dveře: obložkové, buková dýha