Článek
Ale není to tak snadné. Někdo disponuje více metry čtverečními do výšky či do šířky, jiný třeba přirozeným světlem. Obojí je výhoda.
Ostatní se naučí lépe využívat daný prostor, barvy, osvětlení a jiné nezbytné prvky. Předsíň plní spoustu funkcí. Za každého počasí si zde odkládáme kabáty, bundy, boty, čepice, šály, deštníky, tašky nebo tu oblečení dokonce ukládáme.
Podlahová krytina
Má být především odolná a snadno čistitelná. Osvědčila se dlažba s protiskluzovou úpravou nebo slinuté dlaždice s minimální nasákavostí. Hodí se i kvalitní laminátová či vinylová podlaha se zámkovým systémem, ale i linoleum či marmoleum.
Nevhodné jsou celoplošné koberce, i když tuto místnost oživí třeba přírodní jutové či sisalové běhouny opatřené podložkou proti skluzu.
Barva stěn
Má být spíš světlá kvůli optickému zvětšení prostoru a odolná vůči otěru. Osvědčily se teplé odstíny žluté či oranžové, do větších prostor se dají použít kontrastní barvy.
Zatímco bílá působí fádně v kombinaci s bílými dveřmi, tmavá barva na stěnách může předsíň pozvednout a zútulnit.
Dlouhou úzkou předsíň lze zkrátit tmavou stěnou na konci a tmavý strop zase opticky sníží příliš vysoký prostor. Dají se použít i odvážnější barvy – světle zelená, tyrkysová či módní citronová a fuchsiová.
Denní světlo
Je příjemné mít v předsíni hodně přirozeného světla, i když okno tu obvykle chybí. Někde ho nahradí prosklené dveře, jinde příčka z luxferů.
Tam, kde to nejde, se zaměříme na umělé osvětlení – centrální svítidlo, nástěnné lampy, případně bodovky. Ty se instalují obyčejně vedle zrcadla z obou stran ve výšce jeho horní hrany nebo nad zrcadlem.
Šatní nebo vestavěná skříň
Ty si dopřejeme ve větším prostoru. Vždy dáme přednost skříni na míru, která vyplní vhodné místo až ke stropu, nejlépe s posuvnými dveřmi.
Skříně zapuštěné do zdi jsou subtilnější než běžné samostatně stojící skříně.
Opticky je odlehčíme na čelních dveřích zrcadlem nebo barevným tvrzeným sklem. Pro šatní skříň se dá využít konec chodby nebo jakákoli hlubší nika. Cena takové skříně se řídí podle vnitřního vybavení a použitého materiálu.
Předsíňová stěna
Předsíňová stěna je nepostradatelným vybavením této části bytu. Hlavně proto, že je mnohdy jediným multifunkčním kusem nábytku, zahrnujícím věšák, botník, lavici, zrcadlo i osvětlení. Hodí se do malých i prostornějších předsíní.
Předsíňový panel
Doplněný ramínky dobře poslouží ve stísněném prostoru. V praxi se osvědčila šatní tyč umístěná kolmo na stěnu. Jejich čelní stěna bývá zpravidla doplněna zrcadlem.
Botník
Měl by být dostatečně hluboký, aby se do něj vešla zejména pánská obuv. Existují dva typy botníků – uzavřený a otevřený. I uzavřený botník by měl mít odvětrání vzadu nebo perforovaná přední dvířka.
Zrcadlo
Tam, kde máme v předsíni šatní skříň, využijeme jedno z posuvných křídel jako zrcadlo. Podobně se dá využít také vnitřní strana vstupních dveří. Buď sem namontujeme zrcadlo, nebo z bezpečnostních důvodů zrcadlovou fólii.
Vítané doplňky
Křesílko nebo židle jsou poměrně praktickou součástí předsíně.
Věšáčky umístíme blízko vstupních dveří a využijeme třeba na zavěšení klíčů, obouvací lžíce, tašky či deštníku.
Nástěnku pro předávání vzkazů ocení hlavně početné rodiny. Na trhu jsou k dostání magnetické i korkové. Na korek jsou praktické špendlíky s většími barevnými hlavičkami či jinými výraznými úchyty.
Když je předsíň malá
- Hodí se sem otevřená šatní stěna i botník
- nepatří sem dekorace ani koberce
- bodové osvětlení upozorní na vše, co chceme zvýraznit
- zrcadlo spojené s věšákem na šaty nezabere místo
- volíme nástěnné varianty věšáků
- otevřené regálové sestavy působí odlehčeně.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.