Článek
Podle člena prezídia Asociace starožitníků Tomáše Bárty na veletrhu uvidíme jakýsi průřez nábytkovou tvorbou, převažují ale výrobky z místních dřevin. K vidění jsou také drobnější designové práce architektů čerpajících z kubismu či funkcionalismu.
Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků, která sama pracuje v obchodě se starožitnostmi, dodává, že poslední dobou poptávka po vzácných dřevinách mezi zákazníky stoupá. Zájem není jen o sedací soupravy, stěny, sedací sety nebo skříně, které jsou nabízeny od několika tisíc až po statisíce korun. Lidé hojně kupují i bytové doplňky.
.: Secesní šperkovnice a kubistická keramická váza.foto: Veletrh AntiquePoptávku lze vysvětlit jak příklonem lidí k organickým, ekologicky nezávadným a ušlechtilým materiálům, tak i sílící pozicí dřeva v architektuře a stavebnictví.
Exotického dřeva existuje spousta druhů
Exotické dřevo se hodně užívalo v době secese a art-deca, setkáme se zde s použitím mahagonu, palisandru, ebenu aj. Někdy je však těžké určit na první pohled, o který druh dřeva se jedná.
Například podle znalce exotického dřeva Jiřího Čermáka existuje na 60 druhů dřev, které lidé chybně označují jako mahagon, a určit, je-li nábytek z pravého mahagonu, může jen mikroskopická analýza.
.: Historický odkládací stolek v orientálním stylu a hodiny z počátku 19. století.foto: Veletrh Antique
Investovat do historického nábytku z kvalitních materiálů se ale rozhodně z dlouhodobého hlediska vyplatí. Ceny za něj jsou sice skutečně vysoké a nedají se srovnávat s cenami nábytku, který je k dostání v běžných obchodech, ale kvalitní dřevo vydrží v porovnání s běžným materiálem podstatně déle.
.: Hrníček z počátku 19. století (140 00 Kč)foto: Veletrh Antique
Mnohé nábytkové kusy vydrží 80 i více let běžného používání a když je necháte zrestaurovat tak jejich životnost ještě třeba o sto let prodloužíte. Navíc, pokud investujete do starožitností, tak každým rokem stoupají na ceně. Za kubík nejdražšího dřeva na trhu se však platí až 1, 75 miliónu korun.
V dnešní době se těší oblibě zejména nábytek z kvalitních dřev v modernějším designu. Třeba z doby kubismu nebo funkcionalismu, tedy z doby, která nám je bližší. Mnozí si pořizují repliky dobových nábytků a oživují jimi interiéry svých domovů.
.: Oceněná expozice veletrhu - Starožitnosti Michal Jankovský.foto: Veletrh Antique
Součástí veletrhu je i doprovodný program, hovořit se bude kromě jiného o certifikaci exotického dřeva, které do Česka proniká hlavně v podobě zahradního nábytku, podlah a venkovních teras. „Certifikaci považuji za užitečný nástroj ke kontrole obchodu se dřevem a hlavně k zamezení bezuzdného drancování posledních zbytků původních lesů,“ říká znalec Jiří Čermák.