Článek
Proto vanu nevybíráme jen očima, ale přímo si do ní sedneme, případně lehneme. Ne všechny vany, které se tváří na pohled krásné, musejí být nutně pohodlné.
Předtím než se pro konkrétní kus rozhodneme, měli bychom znát rozměry koupelny. Dále si ujasníme, jakému materiálu dáme přednost. A nemusíme se obávat, vanu si vybereme do velké i malé koupelny. Významné je také místo, kam vanu postavíme. Od umístění se bude odvíjet její tvar. A nakonec se zajímáme o materiál, z něhož je vana vyrobena.
Délka, hloubka, šířka
Většina výrobců vnímá koupelnu jako prostor pro odpočinek a přichází s dostatečně hlubokými vanami, kde nám voda dosáhne až ke krku, aniž bychom se museli nepřirozeně krčit. To se týká hlavně van ve tvaru oválu a obdélníku s anatomicky tvarovanou zádovou částí včetně opěrky hlavy, takže ve vaně spíš sedíme, než ležíme.
Samozřejmě v koupelnách, kde má vana také funkci sprchového koutu, upřednostníme vanu s rovným, a tedy pohodlným a bezpečným dnem.
Délka vany by měla odpovídat výšce postavy k ramenům. Standardní vany se vyrábějí v rozměrech od 70 do 100 cm šířky a 120-185 cm délky v nepřeberném množství různých variant.
K pohodlnému vstupu do vany by její výška neměla přesáhnout 60 cm.
Rohové vany jsou v rozměrech symetrických (150x150 cm nebo 160x160 cm), ale i asymetrických (např. 70x150 cm). Právě díky asymetrii můžeme v koupelně ušetřit mnoho cenných centimetrů. Proto jsou ideální i do menších koupelen.
Pro jednoho i pro rodinu
Z čeho vybírat mají ti, kdož preferují samostatnou vodní lázeň, i ti, kteří si chtějí vodní radovánky vychutnat ve dvou, případně s dětmi. Takové možnosti nabízejí vany ve tvaru srdce, osmičky či rozšířené rohové vany. V tomto případě věnujeme pozornost umístění výtoku vody, který někdy bývá uprostřed vany.
V souvislosti s umístěním a odtokem vany naplánujeme také místo pro vanovou baterii. Dnes pro ně většinou volíme mnohem přístupnější místo po straně vany než v nohách či v záhlaví.
U vany umístěné při zdi dáme přednost bateriím podomítkovým, k samostatně stojící vaně to budou stojánkové baterie umístěné vedle vany.
Rozhoduje tvar a materiál
Tvar vany si vybereme podle toho, co nám koupelna dovolí. Oblíbené jsou obdélníkové i rohové vany. Ty sice zabírají více místa, ale poskytují mnohem větší komfort. Uplatnění najdou jen ve větší koupelně, kde vyniknou. Kromě toho si můžeme do prostorné koupelny vybrat vany kruhové, volně stojící anebo vany zápustné. Pro vyšší volně stojící vany lze použít nástupní schůdek. Také pamatujeme na fakt, že vana zapuštěná do podlahy sice usnadní vstup do lázně, ale na druhé straně znesnadní výstup. Máme-li doma prostornou koupelnu, zvážíme i jiné atypické tvary.
Vedle velikosti či barvy vany je zásadní volba materiálu. Na výběr je celá škála - dřevo, kámen sklo i průsvitný plast či lité materiály. Tyto materiály představují spíš okrajovou variantu, jsou cenově náročné a určené pro milovníky designu.
Akrylátové vany
Vyrábějí se z vysoce odolného termoplastu, který se snadno tvaruje. Jsou odolné vůči chemickým prostředkům, mají však nižší pevnost a dají se snadno poškodit tvrdšími předměty. Jedním z nejtvrdších termoplastů, který se používá na výrobu akrylátových van, je polymer Lucite s vynikajícími izolačními vlastnostmi, teplým a příjemným povrchem na dotek.
Nezazdívají se jako vany smaltované. Jejich kvalita ale bývá rozdílná. Důležitý je nejen vstupní materiál, ale i jeho síla a konečné zpracování, včetně nástřiku na rubu vany, který ovlivňuje její pevnost.
Mají výhodu v rozmanitosti tvarů, typu 120 až 220 cm, dobře se udržují, jsou opravitelné, dají se rozleštit, ale musejí se dobře upevnit a zapustit. Proto při jejich instalaci používáme panely nebo polystyrenové nosiče.
Plechové vany
Mají stále své příznivce. Jejich tloušťka ve standardu je asi 2 mm. Jsou levnější než akrylátové vany. Plechová vana je proti akrylátové studená a neudrží dlouho teplo, i když teplá voda vanu snadno a rychle zahřeje.
Smaltované vany
S tloušťkou plechu 3,5 mm se vyrábějí lisováním hlubokotažného ocelového plechu. Smalt je tvrdší než akrylát a nelze jej poškrábat. Je tvarově stálý díky stabilnímu plechu o tloušťce 3,5 mm. Na některé vany je záruka 30 let.
U smaltu lze použít úpravu antislip, která nás ochrání před uklouznutím, ale i povrchovou úpravu proti usazování kamene. Smaltované vany mají jednoduché tvary, protože ocelový plech je omezený ve své tažnosti. Výhodou smaltu je i to, že ho lze jednoduše sladit s keramikou.
Ocelové smaltované vany se lisují, takže si lze vybrat z více tvarů, ovšem tvarová rozmanitost je výrazně nižší než u akrylátových van. Tvarované smaltové vany jsou dražší než plastové. Smalt na vanách patří mezi tvrdé materiály, je neporézní a zaručuje dokonalou trvanlivost povrchu. Díky němu vanu nelze poškrábat běžně používanými předměty, vana je odolná vůči kyselinám a zásadám, je hygienická a snadno se udržuje.
Litinové vany
Kupují se nejméně, asi proto, že jejich váha přesahuje 100 kg a manipulace s nimi je náročnější. Litinové vany jsou také smaltované, smalt se na litinu nanáší v několika vrstvách, takže je velmi odolný. Jestliže se povrch vany poškodí, vana neprorezne, ale dostaneme se na další vrstvu smaltu.
Vany podle tvaru
rohové
oválné
obdélníkové
nepravidelné
volně stojící
zapuštěné
Vany vybíráme podle
prostoru, který máme k dispozici
materiálu, ze kterého je vyrobena
tvaru vnitřního i vnějšího
počtu rodinných příslušníků
výšky nejdelšího člena rodiny
Tvary se omezují na obdélník, který se instaluje ke zdi či do prostoru.