Článek
Sprchový kout nebo minivana jsou ideální pro malé koupelny s plochou kolem tří metrů čtverečních. Existují atypické kouty o rozměrech 70 x 90 cm, u běžných výrobců najdeme malé varianty typu 80 x 80 nebo 70 x 70 cm. Kout lze vyrobit na míru, standardní kusy (rohové, čtvrtkruhové) mají délku hrany/poloměru 90 nebo 100 cm.
Toužíme-li se nořit do vodní lázně a nemáme v koupelně dostatek místa, vybíráme z řady asymetricky tvarovaných van se zástěnou na širší straně nebo z tzv. sedacích minivan, které jsou svými rozměry 105 x 65 x 42 cm menší než velkorysé sprchové kouty (150 x 150 nebo 75 x 170 cm).
Akrylátové vany
V současné době patří mezi nejžádanější. Jsou lehké, jejich povrch je hladký a lépe izoluje teplo. Není však akrylát jako akrylát. Jeho kvalita se odvíjí od způsobu výroby.
Některé vany se vyrábějí tzv. sendvičovým způsobem, kdy se mezi dvě vrstvy akrylátu (velmi pružný termoplast) zasadí pevná výplň. Obvykle základ materiálu tvoří dřevotřísková deska vyztužená tvrdou polystyrenovou pryskyřicí nebo polyuretanovou pěnou a skelným vláknem, které pokrývá vrstva akrylátu.
Existují také akryláty obohacené a zpevněné přírodními minerálními látkami, kdy se výsledná směs odlévá do připravených forem.
Proti skluzu je úprava antislip |
---|
Hladké povrchy van a vaniček mohou být zrádné, proto opatříme dno gumovou podložkou nebo koupíme výrobek s protiskluzovým ošetřením již z výroby. Může jít např. o plastické výstupky na povrchu vaničky nebo v případě smaltových van o povrchovou protiskluzovou úpravu antislip, což je směs křemičitého písku zataveného při vysoké teplotě do smaltu. |
Dovnitř hotové vany však nikdo nevidí a nezbývá než věřit tvrzení výrobce a prodejce. Orientací pro výběr kvalitního materiálu může být jeho tloušťka. Standardně má mít 4–5 mm, u speciálně tvarovaných van by tloušťka neměla být menší než 8 mm.
Akrylát je hygienický, jeho povrch má nízkou pórovitost. Materiál při čištění odolá běžným čisticím prostředkům, přesto je lepší se vyhnout čisticímu písku, alkoholu a koncentrovaným kyselinám.
Případné vrypy se dají přebrousit speciální brusnou pastou. Týká se to však pouze vrypů do hloubky 1 mm.
Díky své pružnosti nabízí akrylát řadu tvarových a barevných variací.
Kovové a přírodní vany
Smalt odolá otěru a poškrábání, nevadí mu chemikálie. Kvalita ale závisí i na tloušťce stěn, ty tenké se mohou po nárazu těžkého předmětu naštípnout. Nejkvalitnější typy mají tloušťku stěn 3,5 mm, kde 2,9 mm tvoří ocelový základ a 0,6 mm připadá na vrstvu smaltu. Pozor musíme dávat pouze na oprýsknutí smaltu po pádu těžkého předmětu na povrch. Vyhneme se také abrazivním čisticím prostředkům.
Litina patří mezi tradiční kovové materiály. Je tvarově stálá, má dlouhou životnost, voda v ní zůstává dlouho teplá. Nevýhodami jsou vysoká hmotnost a omezené množství tvarů, které lze z litiny vyrábět.
Keramické nebo mramorové vany, případně vany z přírodního kamene či dřeva najdeme v luxusních koupelnách. Jejich nevýhodou může být v případě kamene přílišný chlad, u dřeva obtížnější péče. Proto existují také imitace těchto materiálů, které tyto nedostatky minimalizují. Např. umělý kámen je velmi odolný vůči mechanickému a chemickému poškození a tlumí zvuk při dopadu vody.