Článek
Nový byt nabízel plochu jen 44 m2. Mladší syn v něm žil staromládeneckým stylem života dlouhých 18 let. Celková renovace proto manželům trvala mnoho týdnů. Jak si ale pochvaluje paní Helena, v novém bytě se navzdory jeho velikosti uloží ke spánku i posadí v kuchyni za stůl až šest lidí.
V bytě prošlo úpravou kde co. Ve vstupní hale nahradila původní plovoucí podlahu dlažba.
„V koupelně si kromě sprchového masážního koutu, který si užívá hlavně desetiletý vnuk, cením sprchového bidetu. Bez problému se vešla i pračka s plněním shora,“ píše čtenářka.
Úplně spokojená nebyla s kuchyňskou linkou. Mnoho možností, jak ji změnit, ovšem nebylo, a tak vše doplnila alespoň drátěným programem.
Na kuchyni přímo navazuje obývací pokoj. Paní Helena trvala na tom, že jíst se bude v kuchyni. Jídelní stůl lze tak nejspíše označit za poslední výspu kuchyně, za níž už pokračuje obývák.
V něm je pohodlné sezení na velké rozkládací sedačce. „Další přání, umístit v obytném prostoru krb, bylo pro manžela dost náročným úkolem, ale zadařilo se. Krb je na živý oheň, topí se v něm speciální lihovou směsí dodávanou výrobcem. Krb netopí do stran, neohrožuje předměty kolem a teplo sálá do místnosti. V chladných dnech zahřeje, a navíc vytváří příjemnou atmosféru. Kvůli dětem mám ale vždy po ruce i malý hasicí přístroj,“ dodává čtenářka.
Krb je součástí obývákové stěny, kde nechybí tradiční elektronika, jako je televize a hi-fi věž. V obývacím pokoji s kuchyní majitelé položili novou plovoucí podlahu.
Druhou místností bytu je ložnice, kde zůstalo po synovi paní Heleny spací patro velikostí odpovídající velkému dvoulůžku. Na ně se vystupuje po schůdcích, které jsou jinak uloženy právě na lůžku patra.
Pod ním je postel majitelů, vedle níž manžel paní Heleny vyrobil police. V ložnici je i velká šatní skříň s posuvnými dveřmi.
„Mám velkou radost, že i v tomto malém prostoru se mi splnilo přání mít policovou, přehlednou knihovnu. Přesto jsem se při stěhování musela mnoha knih zbavit. Takže jsem si ponechala jen tituly, na kterých mi záleží,” raduje se naše čtenářka a dodává:
„Manžel se ´popral´ i se zašupovacími dveřmi. Vyrobil u nich obložky, které jsou i v dalších částech bytu. Tím se ukryly nevzhledné lišty i rohy panelových otvorů.”
Byt je orientován na jih, což se vyplatí hlavně v zimních měsících úsporou za topení. V létě ovšem, jak píše Helena, je v něm značné teplo. Proto používají s manželem mobilní klimatizaci.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.