Článek
V kostele v Kunraticích u Cvikova, o který se společně s církví starají lidé z místní sklárny, byl v jedné zdi původně otvor, který byl v 80. letech zazděn. Loni na konci prázdnin měl být znovu vybourán a osazen dřevěným rámem vyplněným čirým sklem.
Když ale lidé ze sklárny příslušnou část vnější i vnitřní kostelní zdi odkryli, pohlédlo na ně Boží oko. Namísto prázdné dutiny, kterou očekávali, se totiž objevila velká vitráž s tímto sakrálním motivem.
Unikátní objev se odehrál v takzvaném Křišťálovém chrámu, jak se kunratickému kostelu díky spolupráci mezi církví a týmem místního věhlasného skláře Jiřího Pačinka říká.
Oprava kapličky u křemešnické studánky spojila síly města i občanů
„Že se v dutině nachází původní vitráž, nikdo z nás netušil,“ říká David Sobotka, umělecký šéf sklárny Pačinek Glass, který u objevu vitráže přímo byl.
„Pod vitráží jsme kromě kousků zdiva a spousty starých hřebíků našli i krabičku cigaret Mars s cenovkou 4 Kčs. A přes sociální sítě nám pak někdo napsal, že to ukazuje na práci místního věhlasného zedníka, který byl známý tím, že kouřil právě marsky,“ dodal Sobotka.
Díky fotografii, která se dochovala v archivu libereckého pracoviště Národního památkového ústavu, Kunratičtí zjistili, že ještě v roce 1967 nebyla vitráž zazděná.
„Domníváme se, že k zazdění došlo v osmdesátých letech, důvodem byla ochrana vitráže před vandalismem,“ myslí si správce místní farnosti a cvikovský farář Rudolf Repka.
O objevenou vitráž se od loňska staral restaurátorský tým novoborské sklářské firmy Kolektiv Ateliers pod vedením Zdeňka Kudláčka. Jeho lidé zjistili, že původní dílo je značně poškozené a že jeho obnova by byla komplikovaná.
Žďárská Zelená hora odhalila důkaz, proč ji nazývali rubínovým klenotem
„Po dohodě s památkáři jsme se rozhodli, že původní tabulky zachováme ve velké vitríně, postavené na boku kostela a uměle nasvícené, aby si každý takřka mohl sáhnout na sklo, viděl jeho reálný rozměr i styl malby,“ popsal Kudláček, který mimo jiné stojí i za restaurováním a výrobou vitráží pro vyhořelý Průmyslový palác na pražském Výstavišti.
„Na základě originálu vitráže jsme pak vytvořili věrnou kopii, která bude osazena do okna nad oltářem,“ doplnil restaurátor.
Objevená vitráž je podepsaná jménem Richarda Schleina ze Žitavy, který patřil na přelomu 19. a 20. století mezi vyhledávané tvůrce vitráží a maleb na skle a pobočku své firmy měl i v Praze a později také v Hrádku nad Nisou na Liberecku.
Nález vitráže pojmenovali lidé ze sklárny Jiřího Pačinka jako druhý kunratický zázrak. Za ten první považují objevení unikátního Božího hrobu ze skleněné mozaiky, který v bedně pod schodištěm kunratického kostela našel v roce 2021 farář Repka. Že by se v kostele ještě něco dalšího zázračně objevilo, už Kunratičtí neočekávají.
„Není tu žádné podzemí a nahoře už jsme všechno prošli. Ale nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval David Sobotka.
Druhému kunratickému zázraku v neděli na slavnostní ceremonii přímo v Křišťálovém chrámu požehná nový biskup litoměřický Stanislav Přibyl.
Náklady na restaurování originálu a vytvoření repliky by za normálních okolností vyšly minimálně na více než tři sta tisíc korun, díky sedmi donátorům i pomoci restaurátora Zdeňka Kudláčka to ale bylo výrazně levnější.