Článek
Dvaatřicet metrů vysoký sloup je nejvyšším sousoším v České republice a jeho součástí je i malá kaple. Jedno z vrcholných děl středoevropského baroka prošlo velkou opravou naposledy v roce 2001. „Z posledních monitorovacích zpráv však znovu vyvstala nutnost jeho rozsáhlého restaurování,“ uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.
Obnovu monumentální barokní památky svěřilo město odbornému týmu akademického sochaře a restaurátora Reného Tikala. „K výběru jsme museli stanovit i širší komisi, ve které měli zastoupení také odborníci z Národního památkového ústavu a odboru památkové péče Olomouckého kraje,“ konstatoval náměstek olomouckého primátora Miloslav Tichý (ANO). Obnova jedinečného sloupu vyjde na 30 milionů korun, přičemž 85 procent pokryje evropská dotace.
„Trojice je unikátní památkou, těším se na ni a vážím si toho, že se mohu podílet na prodloužení její životnosti pro další generace,“ zdůraznil Tikal. „Nebude to jednoduché, restaurátorských zásahů bude celá řada. A jakých, to budeme moci stanovit až postavení lešení,“ doplnil.
Jeho úvahy o rozsahu prací a postupu při nich zatím vycházejí z průzkumu a návrhu odborných prací restaurátora Petra Glásera, který před dvěma lety záměr pro město vypracoval. Podle posudku vykazuje kamenná výzdoba poškozený povrch, místy jsou trhliny či dožilé tmely z minulých restaurátorských zásahů. Nedostatky odborníci našli také u soch světlonošů v nižší vrstvě sloupu.
Okolí Mlýnského potoka v Olomouci ožije. Vznikne zde promenáda, relaxační zóna a vodní park
„Není vyloučené, že v průběhu prací objevíme nové skutečnosti, které bude nutné řešit specificky. Typickým problémem je například zvolení způsobu a míry čištění nebo konsolidace povrchů. Musíme provést řadu doplňujících průzkumů na obsah vodorozpustných solí v kameni, petrografický průzkum a průzkum na stratigrafii,“ objasnil Tikal.
Sloup je magnetem pro turisty z celého světa, hodně se jich na něj přijíždí podívat z Japonska, Číny nebo Jižní Koreje. Nyní jej tři sezony nebude možné spatřit v celé jeho kráse.
„Z hlediska předpisů je nutné, aby v místě vzniklo staveniště včetně jeho zázemí. To znamená, že sloup bude muset být v konkrétní vzdálenosti a výšce částečně skryt oplocením. Naším cílem je, aby vizuálně rušilo co nejméně a mohlo sloužit k propagaci památky. Na oplocení nebo v jeho blízkosti se tak budeme snažit ukázat fotografie a informace tematicky spojené s opravovaným monumentem,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Viktor Tichák (Piráti).
Svěcení za účasti císařovny
Zásadní restaurování památky proběhlo naposledy v letech 1999–2001. Renovaci tehdy odborně vedl olomoucký restaurátor Ladislav Werkmann. Práce, při kterých musel sejmout ze sloupu některé sochy v havarijním stavu, zabraly téměř rok a půl. Restaurování sloupu považovali tehdy odborníci za jednu z nejrozsáhlejších restaurátorských prací v ČR. Během posledních dvaceti let na sloupu probíhaly drobnější úpravy a restaurování jednotlivých poškozených prvků.
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci vznikal v letech 1716 až 1754, kdy byl také 9. září vysvěcen za účasti císařovny Marie Terezie. Na jeho tvorbě se podílelo několik umělců a řemeslnických mistrů, zejména Václav Render, František Thoneck, Jan Václav Rokický, Augustin Scholtz, Jan Ignác Rokický, Filip Sattler, Ondřej Zahner či Šimon Forstner.