Článek
Když se na slovenského architekta Jána Studeného z ateliéru ksa_studeny obrátil klient s žádostí o návrh rodinného domu, měl k dispozici pozemek o výměře 2000 m2. Část je v rovině, část tvoří příkrý svah stoupající vzhůru k silnici.
Většina lidí by začala stavět na rovinaté části, architekt však přišel s atypickým řešením - zasadit dům naopak do svahu a ponechat tak rovnou část pozemku volnou, aby zde mohla vzniknout hezká zahrada.
A tím nevšední práce architekta a jeho kolegů Daniela Silvy a Maroše Bátory zdaleka neskončila. Výjimečný je i samotný dům. Ten je tvořen betonovou skořepinou, která není v interiéru nijak podpírána.
Ač to na snímcích není vidět (kvůli nedokončenosti terénních prací na pozemku), v budoucnu se bude celý dům ukrývat pod příkrovem zeminy a zeleného porostu. Při letmém pohledu ze silnice tak nebude příliš vidět. A při pohledu z protějších kopců jej bude prozrazovat pouze čelní prosklená fasáda ve tvaru lichoběžníku. Ten má ostatně i půdorys domu.
Interiér stavby je rozdělen do dvou úrovní, které propojuje vnitřní schodiště vedené podél boční šikmé zdi. V přízemí je propojena kuchyň s jídelnou, obývacím pokojem, pracovním koutem a ložnicí rodičů. Jedinou samostatnou místností je zde koupelna.
V patře je pak dvojice dětských pokojů a hygienické zázemí. Právě na úrovni patra je také hlavní vstup do domu, jenž vede ze strany domu.
Dům je orientovaný na jih a nabízí díky svému umístění na pozemku nádherný, ničím nerušený výhled na protější les.
Informace o stavbě
Plocha pozemku: 2000 m2
Zastavěná plocha: 120 m2
Plocha podlah: 200 m2
Obestavěný objem: 440 m3
Konstrukce: skořepina z monolitického betonu bez vnitřních podpor