Článek
Expozice nazvaná Matematika: Wintonova galerie je první trvalá muzejní expozice na světě, kterou studio Zaha Hadid Architects vytvořilo, a kromě jiného odráží architektčinu celoživotní lásku k matematice.
„Byli jsme obrovsky nadšeni, když nám paní Zaha Hadid spolu se svým týmem před dvěma lety poprvé představila myšlenky a vize pro vzhled nové matematické galerie. A byl to hrozný šok pro nás všechny, když nás paní Hadid v březnu tak náhle opustila. Ale jsem si jistý, že právě tato galerie bude trvalým holdem této architektce a ženě, která pomáhala měnit svět, a že bude inspirací pro milióny našich návštěvníků v mnoha dalších letech,“ řekl Ian Blatchford, ředitel Muzea vědy.
Expozice je navržena tak, aby návštěvníka prostřednictvím zajímavých příběhů seznámila s tím, jak matematika ovlivňovala a ovlivňuje prakticky veškeré lidské konání, a jak člověka provází na všech jeho cestách.
Ve Wintonově galerii se podařilo shromáždit přes stovku pokladů ze sbírek Muzea vědy - z oblasti vědy, technologií inženýrství a matematiky.
V samém srdci galerie je hlavní objekt expozice - letadlo společnosti Handley Page, model „Gugnunc“, které bylo postaveno v roce 1929 speciálně pro soutěž bezpečných aeroplánů vyhlášenou Nadací Daniela Guggenheima za účelem propagace letectví.
Architektka právě od tohoto letadla odvinula vizuální podobu celé expozice, když do jejího středu navrhla oblé křivky a plochy nasvícené fialovými světly. Zdánlivě pouze estetické útvary ve skutečnosti znázorňují proudění vzduchu okolo křídel vystaveného dvouplošníku během letu.
Tvar jeho křídel ovlivnil právě převratný výzkum na poli aerodynamiky a tím tak pomohl pozměnit veřejné mínění týkající se bezpečnosti letecké dopravy.
Zaha Hadid a matematika |
---|
Sama Zaha Hadid se nadchla pro geometrii během studia matematiky na univerzitě. Obě disciplíny, matematika a geometrie, jsou úzce svázány s architekturou. Architektka pokračovala v prozkoumávání hloubky tohoto svazku po zbytek svého profesního života. Právě nový pohled na architekturu využívající zákonitosti matematiky, logiky a geometrie společně s pokročilou technologií designu se stal charakteristickým rysem jejích návrhů a nejenom své partnery ve studiu, ale celý svět tak naučila dívat se na prostor a tvar úplně jiným způsobem.„Když jsem vyrůstala v Iráku, matematika byla součástí každodenního života. Hráli jsme si s matematickými problémy stejně, jako jsme používali pero a papír pro své kresby - matematika byla na stejné úrovni jako skicování,“ řekla jednou Zaha Hadid. |
Matematická expozice ve Wintonově galerii je návštěvníkům volně přístupná na adrese Exhibiton Road v Londýně a potěší nepochybně jak fanoušky matematiky, tak děl slavné spisovatelky.
„Matematika, ač tak složitá pro mnohé, je neuvěřitelně užitečná. Pro ty, jež mají nadání, je navíc krásná. Jsem potěšen, že i tato expozice bude zrovna tak užitečná, jako krásná,“ řekl při příležitosti slavnostního otevření výstavy zakladatel Wintonovy galerie David Harding.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.