Článek
K vytištění přízemní stavby bylo zapotřebí použít 3D tiskárnu o rozměrech 36 x 12 m a výšce 6 metrů. Tisk domu trval 17 dní. Jako médium autoři použili speciální směs betonu, vlákny vyztuženého plastu a sádry obohacené o skelná vlákna.
K obsluze gigantického stroje stačil jediný člověk kontrolující, že tisk probíhá přesně podle plánu.
Zbytek osmnáctičlenného týmu tvořili již příslušníci běžných profesí - instalatéři, elektrikáři a strojní inženýři, kteří dům v přepočtu za 3,3 miliónu korun dokončili.
Cena, podle informací dubajské tiskové kanceláře, představuje zhruba poloviční částku v porovnání s tím, kolik by činily náklady na konstrukci a práci při běžném způsobu výstavby.
V nové budově poněkud příhodně sídlí prozatím vedení dubajské Nadace pro budoucnost. V příštím roce se pak má proměnit rovnou v sídlo dubajského Muzea budoucnosti.
Od technologie trojrozměrného tisku si tento arabský stát hodně slibuje. Podle vyjádření Mohameda Al Gergawiho, ministra pro vládní záležitosti a budoucnost, Dubaj plánuje do roku 2030 postavit 25 procent všech budov na svém území právě pomocí technologie 3D tisku.