Článek
Futuristický koncept „asistenta rozšířené reality“ s názvem Neo Flock navrhl Litevec Tomas Jankauskas. Návrh by měl navigovat uživatele při jeho cestě městem. Netradiční nápad má geometrické rysy a je tvarově inspirován kubismem.
Autor pracoval s konceptem napojení na nervovou soustavu a počítá s tím, že by zařízení bylo možné krátkodobě pronajímat podobně jako dnes jízdní kola.
Druhou cenu v soutěži konané pod záštitou hlavního města získal projekt vznášedla-uklízeče českého designéra Karla Vránka. Stříbrné vznášedlo na elektrický pohon je určené pro uklízení veřejných prostor a současně filtraci městského vzduchu.
Třetí příčku obsadil projekt Houpačka. Veřejnou „houpací nabíječku“ navrhl Siriphong Roongruengvuthikul z Thajska. Ta umožňuje využít kinetickou energii pro nabíjení chytrých zařízení a zároveň může být pojítkem mezi generacemi obyvatel města.
„Úspěšné návrhy dobře ilustrují směr, kterým se design ubírá. Projekt na prvním místě je nemateriální, pracuje s emocemi a je svým způsobem metafyzický, druhý se zaměřuje na produktový design a třetí pracuje se sociálním rozměrem,“ uvedla Anne Asensio, viceprezidentka pro Design Experience ve společnosti Dassault Systèmes a předsedkyně poroty.
Účastníci třetího ročníku mezinárodní soutěže spolupořádané časopisem AutoDesign měli za úkol navrhnout předmět určený k běžnému užívání inspirovaný Prahou.
Porota složená z odborníků a designérů vybírala vítěze z více než čtyř desítek mladých designérů mladších 35 let. Autor nejlepšího návrhu získá i finanční odměnu.