Hlavní obsah

V České ceně za architekturu zvítězila stavba v Litomyšli. Navštívit ji můžete zdarma

Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu získali Lukáš Ehl a Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti s Ladislavem Dvořákem a Ladislavem Šaškem za návrh lávky v Litomyšli. Letošní nejlepší stavbu si tak můžete kdykoliv zdarma prohlédnout. Ve finále letošního ročníku porota vybírala mezi šesti díly.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tomáš Souček

V soutěži zvítězila lávka v Litomyšli. Její osvětlení zdůrazňuje působivý kontrast lehké ocelové konstrukce a pohledového železobetonu

Článek

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu ve Fóru Karlín byly ve čtvrtek večer vyhlášeny výsledky již 8. ročníku soutěžní přehlídky realizovaných staveb, kterou pořádá Česká komora architektů.

Soutěž staveb vzniklých nebo rekonstruovaných v České republice má za cíl propagovat kvalitní českou architekturu a vyzdvihnout nejlepší díla.

Vítěz i finalisté vzešli z 31 nominovaných prací. Uděleno bylo i pět cen partnerů. Celkově se o Českou cenu za architekturu ucházelo 241 realizací dokončených na území České republiky v posledních pěti letech.

Vítěznou stavbu oživily grafiky

Absolutním vítězem v klání je zmíněná lávka s výtahem v Litomyšli, která nahradila původní nadchod a zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města rozetnutých rušnou komunikací. Právě Litomyšl je proslulá řadou architektonicky zdařilých staveb, a lávka je tak dalším přírůstkem v lokalitě, která je pro mnohá města příkladem.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tomáš Souček

Lávka je zastřešena a nabízí zážitkový průchod mezi korunami stromů nad řekou Loučnou s výhledy na město

Subtilní ocelová konstrukce lávky je nesena masivními pilíři z pohledového železobetonu. Jednoduchý charakter stavby oživují grafiky Ivany Šrámkové. Porotci ocenili, že lávka je působivým příkladem tvůrčí spolupráce mezi architektem, inženýrem, umělcem a občany města.

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2023 získalo kromě vítězné stavby pět děl:

  • Sídlo Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici navržené Janem Machem a Janem Vondrákem z ateliéru Mjölk architekti (který byl finalistou i loni s projektem Hlídka na Stráži).
  • Rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava od ateliéru KWK Promes. Cílem bylo zachránit cenný objekt historických jatek.
  • Památník tří odbojů, který vznikl v areálu statku rodiny Mašínů v Lošanech, je prací Kláry a Tomáše Hradečných a jejich týmu z ateliéru IXA. Jeho prostřednictvím má být uchována památka a odkaz generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny.
  • Zahrady se hřbitovem v Praze Suchdole. Realizace navržená Václavem Šubou a Jakubem Červenkou (Objektor Architekti) působí přirozeně, vše je navrženo citlivě ke stávající krajině. Kvalitní jsou také detaily jako vodovodní kohoutky, místa k sezení a jednotný vizuální styl nápisů na náhrobních kamenech.
  • Rozšíření lodžií panelového domu v Praze od autorů z ateliéru re:architekti studio. Nenápadný projekt je kvalitním příkladem minimálního architektonického zásahu, který vytváří maximální přidanou a užitnou hodnotu.

Finalisty si můžete prohlédnout v galerii:

Čestné uznání i ocenění za výjimečný počin

Porota udělila čestné uznání veřejnému prostranství mezi školami v Červeném Kostelci od ateliéru 2021 architekti. Porotci ocenili přístup autorů i investora k veřejnému prostoru. Podle poroty vypadá a působí jako demokratická agora, která propojuje okolní veřejné budovy, jako je škola, městské divadlo, restaurace a pavilon s cukrárnou.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Matěj Hakár

Veřejné prostranství mezi školami v Červeném Kostelci od architektonické kanceláře 2021

V rámci České ceny za architekturu bylo letos také tradičně uděleno ocenění za výjimečný počin, které obdrželi architekti Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal ze spolku CBArchitektura. Ti se dlouhodobě věnují propagaci kvalitní architektury a podpoře architektonických soutěží.

Vítěze vybrala mezinárodní porota

Finalisty z nominovaných realizací vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní architektkou Tabou Rastiovou ze Španělska. Dále v porotě zasedli architektka Gilma Teodora Gylytėová z Litvy, švédský architekt a urbanista Joakim Lindmarker, architekt a urbanista Winy Maas z Nizozemska, architekt Oliver Sadovský ze Slovenska, krajinářská architektka Maike van Stiphoutová z Nizozemska a spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic z Velké Británie.

„Mezinárodní porota oceňuje realizace bez ohledu na jejich investiční náročnost či objem, ale vyzdvihuje výjimečnost odrážející soudobé trendy i nadčasovost postavenou na místní zkušenosti,“ uvedl předseda České komory architektů a grémia České ceny za architekturu Jan Kasl při vyhlašování výsledků.

Související články

Výběr článků

Načítám