Článek
Autory návrhu stavby jsou architekti ze studia Shokhan Mataibekov Architects. Ti počítají s budovou, jejíž střecha se levotočivě stáčí a rovnoměrně klesá téměř až na úroveň země.
V nejvyšším bodě jedenadvacetipatrový dům bude rezidenční. Architekti do něj ve svém plánu umístili okolo 400 bytů.
Samotná sjezdovka bude měřit 320 metrů (šířka 27 m), přičemž její povrch bude sjízdný celoročně. Po dobu čtyř až šesti měsíců v roce je Astana pod přírodním sněhem, druhou část roku budou moci lyžaři a snowboardisté využívat sjezdovku díky speciálnímu povrchu SnowFlex, jenž podle architektů slibuje podobné jízdní zážitky jako přírodní sníh.
Samozřejmostí je pak nasvícení sjezdovky pro možnost nočního lyžování. Jinými slovy, investoři nemusejí mít starost, zda se sjezdovka vyplatí. Bude ji totiž možno využívat doslova nepřetržitě. Bez závislosti na tom, jaké právě vládne roční období, nebo zda je den či noc.
Jednou z velkých výhod relativně krátké sjezdovky je ovšem svižná doprava na její vrchol. Na rozdíl od vlaku nebo lanovky, které jsou jinak v lyžařských střediscích běžné, budou lyžaři v kazašské metropoli používat výtah. Takže místo několika minut je čeká pouze několikavteřinová cesta vzhůru.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.