Článek
Velká spotřeba vody v domácnosti a následné vysoké platby nás nutí přemýšlet o tom, kde a jak lze ušetřit.
Nenecháme téct vodu při mytí nádobí zbytečně, radši si koupíme úspornou myčku, využijeme omezovače vody při splachování, budeme se spíše sprchovat než koupat. A hlavně si pořídíme kvalitní a funkční baterie.
Kritéria pro výběr
Zásadní je kvalita, dlouhodobá spolehlivost, úspora spotřeby vody, tichý chod, pohodlné ovládání páky a záruka minimálně 5 až 8 let s tím, že solidní firma vyřeší reklamaci na místě. U nástěnné baterie hraje roli rozteč (100 nebo 150 mm).
Druhy baterií |
---|
UMYVADLOVÉ — stojánkové, stojánkové vysoké, nástěnné podomítkové |
SPRCHOVÉ — nástěnné, podomítkové, sloupy, panely |
VANOVÉ — nástěnné, podomítkové, stojánkové na okraj vany, stojánkové na podlahu |
BIDETOVÉ — stojánkové |
DŘEZOVÉ — stojánkové, stojánkové s výsuvnou sprchou, nástěnné |
I do kuchyně volíme baterie funkční a designové. Trendem jsou termostatické s možností přepnutí na běžný proud vody u spršky s výsuvnou hadicí a velkého rozsahu při otáčení ramene baterie. V kurzu jsou také baterie bajonetové neboli sklápěcí pod okno, nerezové nebo v barvě dřezu.
Instalaci i servis baterií přenecháme odborníkům.
Výhody pákových baterií
Pákové baterie oproti kohoutkovým výrazně zkracují dobu potřebnou k nastavení požadované teploty vody a jsou tak přibližně o 30–40 % úspornější.
Na míchání teplé a studené vody v baterii se podílí kartuš. Tento mechanismus je součástí každé baterie, stará se o otvírání, zavírání a mixování teplé a studené vody.
Využívají se k tomu keramické destičky – plošky uvnitř těla kartuše, které přes sebe jezdí do všech stran podle pohybu páky u baterie. Tím se reguluje nastavení teploty a průtoku.
Odborníci nedoporučují příliš levné baterie, protože mají pod chromem tělo ze slitin kovů a celoplastové kartuše, které se dříve poškodí a tolik nevydrží. U kvalitních baterií jsou těla kartuší mosazná a mají tak delší životnost.
Páková baterie šetří spotřebu vody nejen díky rychlému nastavení, ale také se snadno ovládá. Průtok vody lze zastavit jednoduchým pohybem i s plnýma rukama.
Bezdotykové jsou hygienické i úsporné
Bezdotykové baterie mají z hlediska úspor ještě vyšší účinnost. Poskytují pouze takové množství vody, které je nezbytné pro aktuální potřebu, a není nutné se jich vůbec dotýkat. Spouštějí se pouhým pohybem ruky pod baterií v dosahu paprsku senzoru a voda má teplotu a tlak, jaký si předem přednastavíme.
V porovnání s běžnými bateriemi uspoří více než 60 %, protože uvolní jen malé množství vody na jedno spuštění. Hodí se zejména na mini umyvadla pro oplachování rukou. V případě nastavení senzoru na delší časový úsek se dají využít i do sprch.
Kombinované senzorové baterie se používají také v kuchyních ke dřezu. Při provozu na senzor teče konstantní úsporný proud vody s průtokem 5 l/min. Baterii lze ale ovládat i pákou a zvýšit tak průtok až na 15 l/min, např. když potřebujeme rychle natočit plný hrnec vody na vaření.
Termostatické baterie
Termostat sníží množství spotřebované vody a energie potřebné na její ohřev až o 50 %, hlavně při sprchování. Zkracuje totiž dobu nutnou pro nastavení na požadovanou teplotu.
Baterie fungují na principu automatického míchání vody. Jejich ovládání je jednoduché a bezpečné. Nastaví se jen teplota vody a síla průtoku. Baterie bývají vybaveny omezovačem horké vody, který zabrání nechtěnému nastavení teploty nad 38 °C. Tuto pojistku oceníme hlavně v domácnostech s malými dětmi a seniory. Oproti klasickým pákovým bateriím jsou sice dražší, ale o to výkonnější.
Značkové kvalitní baterie mají stabilní teplotu i ve chvíli, kdy se změní tlak a průtok vody.
Baterie, vybavené funkcí na snížení množství protékající vody na 50 %, přinášejí další úspory.
Perlátory a spotřeba vody
Vodu uspoří i baterie s perlátorem, který ji mísí se vzduchem. Díky tomu jí kohoutkem proteče o 40–50 % méně. Vytékající voda působí měkce, ale přitom si zachovává dostatečný proud.
Perlátory jsou buď zabudované, kdy baterie obsahuje speciální vzduchové trysky, nebo je můžeme koupit jako samostatný nástavec, který snadno našroubujeme jako koncovku na stávající baterii a nemusíme ji tak měnit celou.
K úspoře vody pomůžou i omezovač průtoku vody nebo samostatný stop ventil, které se šroubují na sprchovou hadici.
Víte, že…
...průměrná spotřeba vody u nás se pohybuje kolem 130 litrů na osobu za den (mytí nádobí, praní, vaření, hygiena a další každodenní úkony),
…průměrná spotřeba vody sice od roku 2000 klesla o více než 30 litrů, i když prostoru pro úspory je stále dost!