Článek
A přitom se v domácnostech stále používá několik miliónů kusů staré bílé techniky. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že i relativně malá námraza v lednici způsobuje výrazné zvýšení spotřeby elektřiny.
Proto odborníci doporučují pravidelně spotřebič odmrazovat, v ideálním případě si pořídit lednici s beznámrazovou technologií No Frost.
Jak uspořit?
Nové lednice kombinované s mrazákem třídy A ++ v porovnání se srovnatelnými spotřebiči z 90. let jsou až třikrát úspornější. Přitom investice do nového spotřebiče se vrátí během dvou až tří let.
S přibývajícími lety energetická náročnost spotřebiče stoupá. Lednice starší deseti let zvyšuje své nároky o cca 1–2 % ročně proti původním tabulkovým hodnotám. Proto lednici udržujeme v optimální teplotě.
Třeba snížení teploty o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 %. Nežádoucí námraza větší než 3 mm navyšuje spotřebu energie až o 30 %. Ledničku umístíme co nejdále od zdrojů tepla.
Současné pračky mají třikrát nižší spotřebu energie a vody. Snížením teploty vody při praní z 90 °C na 60 °C ušetříme asi 25 % energie. A při použití kvalitních pracích prášků lze snížit teplotu vody o 20 °C.
Zacházet se naučíme i s novou troubou, kterou během pečení zbytečně neotevíráme. Při každém otevření klesne teplota v troubě o 20-40 °C. Troubu zbytečně nepředehříváme, pokud to není v receptu výslovně napsáno!
Energetický štítek poradí
Energetické štítky slouží jako návod při výběru úsporných modelů. Na základě požadavků evropské legislativy smějí být od 1. prosince 2013 uváděny na trh pračky a myčky s energetickou třídou minimálně A+. Od července 2012 platí stejná podmínka i pro chladničky a mrazničky.
Třída A+ bude nyní pro některé kategorie spotřebičů nejhorší dostupnou třídou na evropském trhu a spotřebitelé tak ze sedmi tříd na energetickém štítku fakticky volí pouze mezi třemi nejvyššími označeními A s jedním, dvěma či třemi plusy.
„Obdobná nařízení pro minimální energetickou účinnost, tzv. ekodesign, se v současné době týkají více než 20 kategorií spotřebičů. Jsou mezi nimi také světelné zdroje, televizory či klimatizace,“ vysvětluje Juraj Krivošík ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie.
„Pro většinu kategorií tzv. bílé techniky, spotřebičů (chladničky, myčky nádobí a pračky) již třída A neznamená úsporný výrobek, ale naopak výrobek, který se již nesmí dodávat do prodejen.“
Jak spotřebič vybrat
Jak se můžeme zorientovat ve všech změnách energetických vlastností výrobků a zjistit, které jsou na trhu skutečně nejúspornější?
Pomoc nabízí databáze www.uspornespotrebice.cz, jež poskytuje informace o deseti hlavních kategoriích domácích spotřebičů – od chladniček a mrazniček přes světelné zdroje, pračky a myčky nádobí až po televizory a kávovary.
Pro všechny tyto kategorie jsou k dispozici transparentně definovaná kritéria pro výběr spotřebičů a zároveň seznam konkrétních modelů výrobků, které jsou na trhu v ČR k dispozici a tato kritéria splňují.