Článek
Pozemek v bývalé chatové oblasti získal díky rozrůstání hlavního města na atraktivitě i na ceně. Prostředí s krásným výhledem, vzrostlou zelení a kultivovaným charakterem, jež je navíc v dosahu městské dopravy, bylo jedním z důvodů, které podnítily mladou rodinu nahradit zastaralý rekreační objekt novým energeticky úsporným domem. Původním záměrem bylo rekreační bydlení, dům má však předpoklady pro celoroční užívání.
Základním kritériem při rozhodování byl omezený rozpočet, finanční limit do 2 miliónů Kč vedl k orientaci na dřevostavby.
Mladí manželé měli vlastní představu vnitřního uspořádání, přáli si standardní rozvržení s hlavním obytným prostorem v přízemí a ložnicemi v patře. Obývací pokoj je orientován na jih a západ, výhled na řeku a protější návrší vtahuje obyvatele domu do přírody a vytváří iluzi většího prostoru.
„Líbí se nám, jak architekt Pavel Horák vyzrál nad malou zastavěnou plochou," říká majitelka domu. „Chodba minimální velikosti a schodiště umístěné přímo v obývacím pokoji uvolňují místo pro společnou obytnou část." Ta se ještě rozšíří, z jižní a západní strany majitelé plánují přistavět dřevěnou terasu, aby rodina v létě mohla žít hlavně venku. Proto jsou po obvodu pokoje francouzská okna.
„Obývací pokoj jsme vzhledem k malé velikosti místnosti chtěli otevřít do druhého podlaží, prostor bylo nutné odlehčit. Z ložnice v podkroví je tím pádem průhled do spodního podlaží, ale jsme rádi ve stálém kontaktu," říká majitelka domu.
Také architekt si spolupráci pochvaluje. "Spolupráce s klienty byla po celou dobu korektní a i díky tomu vznikla zajímavá stavba, která, jak doufám, bude dlouho a dobře sloužit svým uživatelům. Zmiňuji to především proto, že mnoho klientů si myslí, že pokud si stavbu domu u někoho zadají, končí tím veškeré jejich povinnosti a odpovědnost, což bohužel bývá jedním z častých omylů," sděluje Pavel Horák.
Přestože v pozadí návrhu energeticky úsporného domu stojí snaha o maximální úspornost, koncept dřevostavby není nijak „laciný" a ani výběr materiálů nepodlehl záměru šetřit, kde se dá. Do montované dřevostavby se sendvičovým obvodovým pláštěm si majitelé vybrali okna z plastových profilů Trocal s vnějším hliníkovým pláštěm (aluclip) v nástřiku barvy RAL s předokenními kovovými žaluziemi.
„Tepelnou pohodu považujeme za velmi důležitou, bez účinného stínění se dům s velkými prosklenými plochami neobejde. Očekáváme, že prostředky vynaložené na kvalitnější okna se vrátí formou dlouhé životnosti a nízkých nákladů na vytápění," vysvětluje majitel domu.
O dobrých izolačních vlastnostech konstrukce svědčí především to, že stavbu zvládnou vytopit ústřední krbová kamna, přídavné vytápění elektrickými přímotopy se bude používat jen za velkých mrazů.
Zatímco vnější výraz dřevostavby je střízlivě geometrický, zařízení interiéru pojali manželé v tradičním duchu. „Náš byt je zařízen moderně, pro dům jsme proto zvolili odlišný styl," říkají majitelé.
"Dům byl původně plánován jako víkendový, ale je celoročně obyvatelný. I tento stavební druh si u nás hledá své místo a nahrazuje oblíbené chaty a chalupy. Jsem rád, že jsem i zde měl příležitost uplatnit principy moderních dřevostaveb, jako jsou především atraktivní architektura a design v kombinaci s úsporami energií," prozrazuje architekt Pavel Horák.
Jitka Pálková, www.dumabyt.cz