Článek
Před tím, než se rozhodneme pro nové uspořádání kuchyně, podřídíme kuchyň osobním potřebám. Jiné požadavky bude mít rodina s dětmi, jiné dvoučlenná domácnost. Abychom nezjistili pozdě, že skutečně potřebujeme více místa pro ukládání věcí, poradíme se v některém z kuchyňských studií.
Více místa pro ukládání věcí získáme díky výsuvům a plnovýsuvům s vyššími zadními stěnami, širším skříňkám, ale hlavně rozdělením kuchyně na jednotlivé zóny: zásoby, ukládání, mytí, příprava, vaření/pečení. Tím získáme lepší přístup k věcem, zkvalitníme a hlavně zkrátíme také pohyb po kuchyni.
Potraviny patří do zásob
Do skříněk a výsuvů v zóně zásoby uložíme věci určené ke spotřebě. Jde především o potraviny a další ingredience, které potřebujeme pro vaření a pečení, a které musíme opět nahradit novými. Jsou to hlavně nechlazené i chlazené potraviny. Proto patří do této zóny i mrazák a lednice.
Je důležité vědět alespoň přibližně, kolik úložného prostoru v zóně zásob potřebujeme a tento požadavek náležitě zohledníme při plánování. Variabilní vnitřní dělení skříněk a výsuvů zajistí pořádek a vyšší přehlednost.
Pomůcky pro přípravu
V této zóně ukládáme kuchyňské pomůcky nutné pro přípravu pokrmů. Zahrnujeme sem i otevřená balení potravin či nebalené potraviny, s nimiž při přípravě jídla pracujeme nejčastěji.
Patří sem zpravidla chléb, káva, čaj, kakao a další potraviny jako cornflakes a müsli, ale i konzervy, těstoviny, rýže a přílohy, hotové produkty, cukr, mouka a krupice, chlazené potraviny (v mrazáku a lednici), různé pamlsky.
Dále sem patří pracovní příbory a pomůcky, jako prkénka na krájení, ocet, olej, omáčky, koření, pracovní misky či kuchyňská váha.
Hlavní pracovní plocha mezi dřezem a sporákem v zóně přípravy by měla být dostatečně dimenzována a dobře osvětlena. Minimální doporučená šířka pracovní plochy je 90 cm.
Dobře navržené výsuvy ve spodní skříňce nám usnadní přístup k věcem a potravinám, s nimiž potřebujeme pracovat.
Ukládání používaných věcí
V této zóně máme hlavně předměty používané při práci v kuchyni a rovněž věci určené ke spotřebě. Jsou to kuchyňské potřeby, nádobí a skleničky.
Z pohledu ergonomie je účelné mít často používané nádobí uložené ve výsuvech spodních skříněk, nikoli ve skříňkách horních.
V této části kuchyně proto ukládáme jídelní příbory, jídelní nádobí, kávové servisy, skleničky, dezertní misky, dózy na potraviny, drobné předměty (občas používané malé elektrospotřebiče).
V zóně ukládání máme skoro třetinu všech používaných kuchyňských předmětů. Proto je důležitý pohodlný přístup k nim ve spodních a horních skříňkách. Kromě toho je výhodné tuto zónu naplánovat v blízkosti myčky a dřezu, abychom při uklízení umytého nádobí z myčky ušetřili zbytečné přecházení po kuchyni.
Často používané předměty ukládáme zásadně ve snadno a rychle dostupných výsuvech přímo pod pracovní deskou, a také v první úrovni horních skříněk.
Méně používané věci se ukládají nad a pod touto oblastí. Zřídka používané předměty naproti tomu putují do nejvyšší úrovně horních skříněk a do nejnižší úrovně spodních skříněk, což nám při každodenní práci v kuchyni ušetří čas.
Dvířka ve spodních skříňkách jsou z hlediska ergonomie nevhodná: uložené předměty musíme pracně hledat, protože nemáme o obsahu skříňky přehled. Musíme se k nim shýbat, případně část obsahu skříňky vyndávat, abychom se dostali k hůře dostupným předmětům, uloženým hluboko vzadu.
Myčka nádobí a dřez
V centru zóny mytí jsou myčka nádobí a dřez. Spodní skříňku pod dřezem obvykle využijeme pro uložení košů na tříděný odpad, ale ukládáme sem i čisticí prostředky a pomůcky pro čištění a mytí, odpadkové pytle, nákupní tašky a sáčky.
Vaření a pečení po ruce
Tato část je středem kuchyně: patří do ní sporák, trouba, mikrovlnná trouba a digestoř. Máme tu hlavně kuchyňské pracovní nádobí – hrnce, pánve a pracovní příbory, speciální nádobí na pečení, zejména plechy a rošty na pečení, pečicí formy a fólie, dózy na přísady, chňapky a kuchařky.
Kuchyňské nádobí, ale i pracovní příbory, které pravidelně používáme, uložíme nejblíže sporáku. Tam je totiž potřebujeme mít pohotově po ruce.