Článek
Projekty belgického autora, jehož lze v tom nejlepším slova smyslu nazvat básníkem architektury, se už dlouhou dobu těší zasloužené pozornosti laické i odborné veřejnosti. Vzbuzují a udržují diskusi o tom, jak má vypadat architektura tvořená pro budoucí generace.
Klade otázky a snaží se nalézat odpovědi související s rostoucím počtem populace na planetě, s čímž logicky souvisí i problematika odpadů, znečištění atmosféry i přírodních zdrojů. Ne každého musí Callebautem navrhovaný styl oslovit, ale závažnost otázek, které připomíná, je nesporná.
Jeho nejnovějším dílem je právě návrh turistického a zároveň i výzkumného centra na filipínském ostrově Palawan. Stavby, mola a cesty jsou uspořádány do líbivého tvaru ulity mořských živočichů – loděnek, kterým se v jiných jazycích říká nautilus.
Půdorys takto navržené vesnice vychází ze základního principu Fibonacciho posloupnosti, kde nová položka je součtem dvou předcházejících. Tak vzniklo ono spirálovité uspořádání.
Zajímavé a vizuálně velice vděčné jsou i tvary jednotlivých budov. Zatímco část u pobřeží je inspirovaná mušličkami, které člověk často nachází na plážích u moře, budovy s apartmány přímo u moře vyhlížejí jako několik na sebe vyskládaných fidget spinnerů – stejně jako tyto dětské hračky se také jejich jednotlivá podlaží mají otáčet. Za sluncem.
V centru je umístěna budova podmořského centra a výzkumných laboratoří, jejíž povrch má být hojně zarostlý vegetací. Právě odtud vychází dvojice cest vedoucích nad hladinou moře, z nichž vystupují dále mola určená jako kotviště lodí.
Multifunkční resort, kde má být i základní škola a několik tělocvičen, plus dostatečné množství restaurací, kaváren a dalších obchodních prostor, je v projektu navržen pro zhruba 500 návštěvníků.
Architekt navrhl ubytování pro hosty resortu z materiálů, které budou mít původ na filipínských ostrovech. Tím chce napomoci likvidaci místních odpadů.
Právě zapojení do prací na výzkumu a ochrany životního prostředí Filipín je smyslem pobytu turistů v navrhovaném resortu. Nikoli tedy pouhý osobní zážitek, využití místních přírodních krás a zdrojů a pak cesta domů. Toto je jedním z pionýrských aspektů projektu. Chce podpořit nový trend umožňující poznávat svět, aniž by ho člověk ničil.
Samotný resort je navržen tak, aby produkoval nulové množství emisí, nulové množství odpadu (vše se má na místě recyklovat) a také, aby měl nulovou spotřebu energie, neboť si veškerou potřebnou vytvoří sám.
Spinner
Spinner je plastová (někdy i kovová) vrtulka s ložiskem uprostřed. Stačí chytit do ruky a točit. Na trhu je k sehnání hned několik druhů a tvarů. Cenově se pohybují od 70 do 500 korun. Na sociálních sítích se dnes naleznou i návody, jak je snadno vyrobit doma.