Článek
Doporučená teplota v obývacím pokoji je 20 až 22 °C, v ložnici dokonce 17 °C. Každý stupeň navíc oproti doporučené teplotě zvyšuje náklady na vytápění až o 6 %! Na termostatu je tedy - vzhledem k současným cenám za plyn i elektřinu - lepší teplotu nezvyšovat. Neznamená to ale, že vám nutně musí být doma chladno.
Praktické doplňky
Ze všeho nejdříve zkontrolujte, zda dobře těsní okna a dveře. Kvůli špatně těsnicím oknům nebo dveřím totiž můžete přicházet až o dva stupně tepla! Rychlým řešením může být samolepicí těsnicí páska (gumová, pěnová, silikonová), kterou pořídíte za pár desítek korun. Jednoduché řešení nabízejí rovněž polštáře proti průvanu.
Se snižováním domácí teploty to kvůli úsporám nepřežeňte, můžete si zadělat na problém
Za topení pak můžete umístit reflexní fólii, která odrazí až 95 % vysálaného tepla zpět do místnosti. A pozornost věnujte i samotným radiátorům, respektive jejich pravidelnému čištění. Prach mezi žebry způsobí, že hůře topí. Tato špatně přístupná místa dobře vyčistíte např. s pomocí čističe z kozí srsti.
Nemalou roli hrají také závěsy a záclony. Pokud zakrývají radiátor, rovněž ubírají teplo. Jako skvělá tepelná izolace fungují zatemňovací závěsy, které nepustí studený vzduch dovnitř a ten teplý ven.
Hřejivé kousky
Vzpomeňte si také na to, jak chladno doma řešily naše babičky. Dobře věděly, že pocit tepla dokážou vytvořit nejen kamna, ale také hřejivé doplňky.
Takže za úvahu stojí pořízení hezkých a hřejivých kousků do šatníku. Volba správných materiálů je klíčová a výběrem svetru to rozhodně nemusí končit. Pořídit si totiž můžete i teplé ponožky, hřejivou deku, nebo dokonce pončo!