Článek
„Když jsem byl malý kluk, měl jsem dědu, který měl včelín, a já si pamatuji na tu vůni, teplo, bzučení včel a vzpomněl jsem si, že tam děda spával,“ vypráví Novinkám včelař Tomáš Dočekal o vzniku projektu, který začal společně se svou ženou realizovat v covidové době.
Bez včel by v regálech chybělo až 60 procent potravin
„Stavbu jsme začali tím, že jsme koupili rezavý podvozek, ten jsme obrousili a natřeli a pak jsme začali dělat vlastní stavbu,“ doplnil Dočekal s tím, že s návrhy pomáhala architektka, ale jinak si manželé na vše museli přijít sami. Povedlo se jim postavit dřevostavbu, která je napojena na vodu, elektřinu i odpad.
Obytný včelín
Na 27 m² obytného včelína najdete maximální komfort. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby. Je stvořeno k relaxaci a odpočinku ideálně ve dvou.
Maringotka je vybavená koupelnou s teplou vodou a sprchou, nachází se zde kuchyň s vařičem, lednicí a veškerým vybavením včetně kávovaru, přičemž celý prostor je zateplený.
Ubytování je tak kombinací apiterapie a glampingu. „Apiterapie je alternativní forma medicíny, která se zabývá pozitivním vlivem včel na lidi,“ vysvětlil včelař. Glamping je typ ubytování přímo v přírodě, ale se zachováním komfortu a vybavením jako v běžné domácnosti.
Ze šrotu bydlení. Nadšenci proměnili železniční vagony, aby zachránili nádraží
Nechybí ani včelí televize
Ve spodní části maringotky jsou zabudované včelí úly, které jsou uzavřené, tudíž se včely nemohou dostat přímo do prostoru. Nejblíže jim budete v obývací části, kde se nachází včelí úl pouze osm centimetrů pod lavicí, na kterou si můžete lehnout a vnímat tak včelí vibrace.
„Nedochází k přímému kontaktu člověka se včelou. Po dvou, třech dnech si na včely naprosto zvyknete,“ dodal Dočekal. Můžete tak dýchat úlový vzduch nebo včely jen poslouchat a dívat se na ně ve „včelí televizi.“
„Včelí televize je prosklený úl, ve kterém můžou lidé pozorovat včely a jejich život, a stát se tak součástí jejich společenství,“ řekl Dočekal s tím, že je to ideální místo na pozorování včel při jejich práci, kdy přinášejí pyl a víčkují nové buňky.
Nevšední ubytování se nachází v nadmořské výšce 730 metrů v Říčkách v Orlických horách. Obklopeno je jen přírodou.