Článek
Textil je vděčný materiál. Má rozmanitý povrch, je hladký, s hrubou strukturou, vzorovaný, jednobarevný, průsvitný či zatemňující. Je to prvek, se kterým můžeme experimentovat, nápaditě ho kombinovat, používat jako „oblek“ na nábytek – čalouněné křeslo, stínítko lampy. Lze ho měnit podle ročního období, svátků a významných událostí rodiny.
Koberec je dobrá volba
Teplý, měkký, barevný, tlumí hluk. Lze po něm běhat naboso, lehnout si na něj, zachumlat do deky a přitom si číst. To je koberec – podlahová krytina, která nemá konkurenta. Nabízí stovky odstínů, barevných vzorů, stylů. Je různé hustoty, s odlišně vysokým vlasem, z materiálu přírodního i umělého, nabízí i atypické rozměry, pohybuje se v široké škále cenového rozpětí.
Dětský pokoj, obývák a ložnice – tři místnosti, kde koberec báječně poslouží. Nestudí, když vstaneme z postele, dětem zpříjemní hru na zemi a prostor zútulní.
Koberce jsou celoplošné i kusové, kdy jako dekorace leží na krásné dřevěné podlaze. Obvykle jsou jednobarevné s vysokým vlasem v tlumenějších zemitých odstínech – šedá, krémová, hnědá. Celoplošné bývají nízké, často z umělého viskózového hedvábí, mají vysokou hustotu vláken.
Koberce z přírodních materiálů jsou dražší, ale mnohem kvalitnější, odolnější. Snesou větší zátěž, vyrábějí se ručně, jsou to originály. Patří sem výrobky z vlny, bavlny, hedvábí, ale i sisalu, mořské trávy, kokosových vláken. Když se stane malá nehoda a na koberci je skvrna, postupujeme opatrně. Použijeme vlažnou vodu s prostředkem na praní vlny. Při silnějším znečištění cenného koberce se raději obrátíme na odborníky.
Materiály z umělých vláken jsou obvykle cenově dostupnější, snadněji se udržují, ale jejich životnost bývá kratší. Počítá se k nim polyamid, polypropylen, akryl, polyakryl, nylon atd.
Děti jednoznačně preferují měkké a pohodlné materiály, a to platí i u koberců. Milují teplé barvy a hřejivé doplňky – plédy, polštáře s veselými motivy. Pořiďme jim typ ručně tkaný, ze 100% bavlny, nebo klasický vlněný koberec.
Záclony a závěsy jsou šaty pro okna
Jejich hlavní funkce je zdobit, někdy i stínit. Z toho vycházíme i při realizaci. Každá místnost vyžaduje něco jiného. V obývacím pokoji oceníme lehké nadýchané záclony, v kuchyni stahovací římské rolety a v ložnici zatemňující záclony, které nepustí světlo z ulice ani v poledne po nedělním obědě.
Účelu odpovídají zvolené materiály. Mohou být hustě tkané, průsvitné, lehké, hladké, síťované, s výšivkou, oboustranným vzorkem, jednobarevné, zcela zatemňující nebo částečně propustné. Některé mají vetkané jemné proužky, nitky, snopky, blyštivé efekty.
Výběr je pestrý a tím pádem nesnadný. Vyplatí se půjčit vzorníky domů, přikládat jednotlivé tkaniny ke stěně, sedačce, podlahové krytině a zkoušet za denního světla nejlepší variantu. Často je vítězem tkanina, která nebyla favoritem.
Za luxusní materiál platí organza. Je tkaná velmi hustě, ale z jemných vláken. Na okně s nařasením působí lehce, splývavě, je průhledná. Prodává se v mnoha barevných odstínech od jemně pastelových až po výrazně syté. Praktické a snadno udržovatelné jsou voály. Vlákna tkaniny jsou už na omak hrubší, méně propouští světlo. Hodí se tam, kde chceme soukromí.
Bytový textil pravidelně udržujeme. Pereme jen ve vlažné vodě, asi na 30 °C v programu jemné prádlo nebo ruční praní. Záclony raději neždímeme, za vlhka je pověsíme. Některé, třeba organzu, musíme žehlit.
Povlečení hřejivé a jemné
Barvy, vzory a motivy na povlečení lze báječně zkombinovat s celou ložnicí. Zapojme do hry tapety, koberce, závěsy i stínítka lampiček. Vytvoříme jednotný styl, atmosféru, kterou máme rádi.
Květinové motivy, geometrické tvary, pastelové i syté barvy jsou možné. Jen se držme pravidla: v místnosti kombinovat maximálně tři odstíny, dát na něco důraz, ostatní utlumit. Nezapomeneme ani na rozmanité přehozy, teplé plédy přes postel. Vytvářejí útulnou atmosféru, jsou pomyslnou třešničkou na dortu.
Obliba přírodních materiálů stále trvá, aktuálně se přízni těší přírodní kepr. Je to nezničitelný materiál i pro dekorační polštáře, které budou vypadat jako nové.
Krásná je i egyptská bavlna v kombinaci s hedvábím. Je velmi pevná, příjemná na omak a vypadá elegantně. Nejkvalitnější ložní prádlo je ze stoprocentní česané dlouhovlákné bavlny. Je savé, barevně stálé, snáší je dobře alergici. Z velmi jemných přízí jsou utkány hladké satény a damašky – pevné, lehké a jemné. Některé jsou v žádané nežehlivé úpravě.
Nemačká se a nežehlí rovněž jersey, což je úpletový bavlněný materiál. Na omak je příjemný i počesaný flanel. V obchodě si materiál promneme v ruce, zeptáme se na údržbu, vlastnosti, a teprve pak vybíráme očima.
Nově zakoupené ložní prádlo vypereme, avšak pozor, lícovou stranou dovnitř. Při praní může dojít k odeprání tzv. zbytkové barvy, která již dále nepouští. Běžné povlečení pereme na 60 °C, tato teplota už likviduje roztoče. Pozor na prací prášek, nejsou vhodné bělicí složky! Mohou vytvořit nepěkné skvrny.
Do barvy podle sezóny a nálady
Jsou barevné, od mini po maxi provedení, ve tvaru čtverce, obdélníku i kruhu. Lze je převlékat podle ročního období, nálady. Hezky se na nich lenoší, usíná a jsou za dobrou cenu. Polštáře jsou zkrátka hvězdy, pomohou rychle a snadno proměnit pokoj.
Vsaďte na kvalitu
Kromě vzhledu se zajímáme i o praktičnost. Preferujeme antialergické a přírodní materiály, např. len, bavlnu, vlnu, hedvábí. Důležitá je odolnost a čistitelnost materiálu. Sledujeme, zda lze povlak polštáře a výplň samostatně vyprat.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.