Článek
Terasu lze postavit z přírodního kamene, keramické či betonové dlažby, ze dřeva, ale i z moderních kompozitních materiálů, např. bezúdržbového dřevoplastu.
Materiál vybíráme nejen v souladu se stylem domu, ale i s již použitými architektonickými prvky na zahradě.
To vše v případě, že budujeme terasu dodatečně. Výběr materiálu ovlivní nejen naše finanční možnosti, ale i vlastnosti jednotlivých materiálů.
Orientace podle světových stran
U rodinných domů terasu automaticky napojujeme na obývací pokoj, který využívá nejdéle osluněnou jižní stranu. Ale v horkých letních dnech bychom mnohdy byli vděční za blahodárný stín na severní straně.
Na jižní a západní orientaci terasy se v létě nedá posedět před západem slunce. Proto je namístě její dobré zastínění.
Východní terasa je příjemná při snídani, kdy využíváme ranní slunce, které ještě není tak žhavé, a odpoledne už poskytuje přívětivý stín.
Čím zpevnit povrch
Střídání extrémních teplot, vliv slunce i mrazu, déšť nebo sníh připravují všem materiálům náročné podmínky. Není tedy divu, že jejich opotřebení je na terasách mnohem rychlejší než v interiéru.
Dlažba z přírodního kamene
Je nejdražším, ale také nejoriginálnějším řešením. Do tloušťky 5 cm se ukládá do betonu, od 5 do 20 cm ji lze uložit do štěrkového lože. Vždy záleží na estetickém záměru, tedy na výběru konkrétního kamene a jeho kombinaci s dalšími použitými materiály na pozemku, včetně oplocení.
Na terasu se zásadně nehodí leštěné povrchy, jako např. mramor, po nichž se dá snadno uklouznout.
Keramická venkovní dlažba
Patří k finančně dostupnějším variantám povrchů teras. Při výběru zvažujeme její nasákavost (mrazuvzdornost), odolnost vůči opotřebení a nejvyšší dosažitelnou protiskluznost (kvůli bezpečné chůzi naboso).
Venkovní dlažbu lze pokládat do betonového lože nebo na pevný betonový podklad do speciálního lepidla. K dostání je široká škála povrchů, barev i vzorů.
Betonová dlažba
Patří k levnějším materiálům. Svým povrchem dokonale imituje přírodní kámen, který je proti betonu výrazně dražší. Dlaždice vynikají dlouhou životností a vysokou odolností. Pokládají se do štěrkového lože nebo do litého betonu. Nabídka povrchů a barev je nepřeberná.
Povrchy mohou být vymývané či pískované, některé napodobují dřevo včetně barevnosti, suků, letokruhů i všech přírodních nepravidelností. Betonovou dlažbu lze sladit i s plotovými sloupky či betonovými ploty. Praktická je zámková, plošná i skládaná dlažba.
Dřevo
Je vždy příjemné na pohled i na dotek – nestudí ani nepálí. Proto se hodí i k bazénům nebo alespoň jako volný přechod od domu k bazénu.
Kvůli klimatickým podmínkám upřednostníme trvanlivé dřeviny. Používá se borovice douglaska, sibiřský modřín nebo exotické dřeviny s vysokým podílem pryskyřic.
Terasová prkna by měla mít drážky proti skluzu. Kromě terasových prken lze použít i dřevěné dlaždice, které mají ze spodní strany umístěnou plastovou mřížku vybavenou západkami. Dlaždice se dají snadno pokládat a upevňovat vedle sebe.
Dřevoplast (WPC)
Jde o moderní kompozitní materiál. Proti přírodnímu dřevu se nemusí impregnovat a povrchově upravovat. Dřevoplastová prkna jsou rovněž drážkovaná a skládají se z 60 % ze dřeva a ze 40 % z polymerů (nejčastěji recyklovaných plastů).
Materiál je na první pohled k nerozeznání od přírodního dřeva, příjemná je i chůze po něm. Výrobci garantují životnost vyšší než 50 let. Výhodou je široká škála struktury povrchů a barevných odstínů.
Zastínit, nebo zastřešit?
Zastínění terasy u nového domu řešíme už v rámci vlastního objektu – přesahem střechy, nebo speciální konstrukcí.
U starších domů musíme vymyslet řešení dodatečné. Někomu postačí slunečník, jiný zvolí markýzu, solární plachtu nebo terasu rovnou zastřeší.
Markýza je spolehlivější ochranou před sluncem než volně stojící slunečník, ale také nákladnější. Kazetová markýza se při stažení celá schová do kazety (pouzdra) a je tak chráněna před vnějšími vlivy. Textilie markýzy by měla být kvalitní, delší životnost zaručuje textilie s příměsí nanovláken, která je odolná proti dešti, mrazu, plísním i UV záření.
Osvědčily se markýzy se zabudovanými světelnými panely pro večerní posezení a otřesovými a slunečními senzory, které reagují automaticky na změnu počasí. Při silném větru se automaticky zatáhnou a vytáhnou při ostrém slunci. Markýzu lze ovládat klikou, elektromotorem nebo dálkově. Na dobré funkci markýzy či slunečníku se podílí i barva plátna.
Tmavé barvy pohlcují více slunečních paprsků a sálají pak teplo i do stíněného prostoru, světlé barvy slunce odrážejí. Teplé barvy (červená, oranžová) navozují pocit většího horka, namodralé či nazelenalé tóny vzbuzují dojem svěžesti.
Zastřešení terasy je rychlý a elegantní způsob, jak rozšířit a zútulnit prostor u domu pro venkovní posezení. Zastřešená terasa se stane novým místem lákajícím k posezení od jara do podzimu i přes nepřízeň počasí.
Kvalitní hliníková konstrukce ručí za téměř neomezenou životnost. Zastřešení je díky hliníku elegantní, lehké, ale zároveň stabilní a pevné. Systém nepotřebuje žádnou údržbu a terasa i nábytek zůstanou dokonale chráněné.
Na zasklení se používá bezpečnostní nebo lepené sklo či polykarbonát. Konstrukce zastřešení z hliníkových profilů může být posuvná, takže prostor lze kdykoli otevřít.
Méně žádané je komfortní ocelové a nerezové zastřešení terasy nebo zastřešení ze dřeva s důrazem na řemeslné zpracování.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.