Článek
Vertikální farmy jsou považovány za jeden z možných účinných způsobů, jak vnést zemědělskou produkci do městského prostředí a také do míst, kde podnebí tradiční pěstitelské postupy neumožňuje.
Velmi zajímavým počinem je proto nově představená vertikální farma vyvinutá na půdě Institutu městského zemědělství při Čínské akademii zemědělských věd v Čcheng-tu v jihozápadní provincii S’-čchuan. Její autoři ji označují za nejvyšší farmu svého druhu na světě.
Plně automatizovaný systém zabírá plochu 200 m2 a ve 20 patrech produkuje salát bez nutnosti zásahů člověkem. Jeho chod řídí umělá inteligence napojená na rozsáhlý a velmi podrobný kontrolní program. Fyzickou péči o rostliny mají na starosti roboti. Ti přepravují sazenice salátu do různých pěstebních regálů, kde zelenina za pečlivě řízených podmínek dosáhne velikosti vhodné ke sklizni zhruba po 20 dnech.
Tradiční problém s nedostatkem přirozeného denního světla při interiérovém pěstování plodin čínští vědci překonali vytvořením sofistikované receptury osvětlení rostlin. „Během různých fází životního cyklu rostliny můžeme kombinovat různá množství červeného, modrého a žlutého světla, plus světla blízkého ultrafialovému a infračervenému záření,“ vysvětlil Wang Sen, z Institutu městského zemědělství pro server Interesting Ingeneering.
„Vybudovali jsme databázi 1300 kombinací pro 72 druhů plodin,“ doplnil.
V neposlední řadě pomáhá inteligentní systém udržet spotřebu energie na osvětlení na minimu.
Podle vědců je takto vyprodukovaná zelenina stejně výživná jako ta, která je vypěstovaná tradičním způsobem v půdě na poli, dodává web South China Morning Post.