Článek
Egypťanka Yara Shalabyová je svobodná matka a zároveň závodnice rallye. Ač se může její život zdát nevšední, až dobrodružný, i ona se denně potýká s problémy běžného dne. Například nájemné, které platila, bylo pořádně vysoké. Na to, jak ho snížit, ale dlouho nemohla přijít.
K jejím zálibám patřily dlouhé výlety do pouště. Anebo na pláž. Jenomže ani na jedno z míst se člověk bez důkladné přípravy na moc dlouho vypravit nemůže. Po pár dnech dojdou zásoby jídla nebo se vybijí baterie v zařízeních. A pak, ať člověk chce, nebo ne, musí zase zpátky do civilizace.
O proměnách nejrůznějších vozidel na obytné čtěte více také zde: |
---|
Muž z Aljašky proměnil svůj pick-up v pojízdný domov |
Mladá rodina se dvěma malými dětmi tráví život na cestách |
Muž cestuje po světě v sanitce, kterou si proměnil v malý pojízdný domov |
Díky lockdownu si našel nové zaměstnání, které jej plně pohltilo |
Jiné by to ale bylo, kdyby se člověk mohl do pouště nebo na pláž dočasně přestěhovat. V nějakém mobilním příbytku... Zhruba tak postupovala ve svých úvahách paní Yara. A jako řidička nalezla schůdné, byť v zemi velmi neobvyklé řešení. Ukázalo se jím bydlení v obytném voze, který získá proměnou vyřazeného autobusu.
Ten si také pořídila a posledních pět měsíců strávila hledáním dílen, kde by jí pomohli s jednotlivými fázemi přeměny jejího autobusu. V minulých dnech se do něj konečně mohla začít stěhovat.
Předpokládá, že kompletní přesun si vyžádá dva měsíce. Musí totiž během té doby přijít na to, co bude v mobilním obydlí skutečně potřebovat a bez čeho se nakonec obejde. Po tuto přechodnou dobu si ještě hodlá ponechat svůj byt. Aby měla nějakou jistotu a zázemí i místo, kde nepotřebné věci může zatím přechovávat. Ze srdce se ale už těší na okamžik, kdy se břemene v podobě bytu zbaví a ušetří tak značně za nájemné.
Jak si voják plní svůj sen: Proměna vlakového vagonu
To není opravdu zanedbatelné. „Kdybych místo nájmu splácela koupi, mohla jsem mít touto dobou už pěkný byt ve velmi dobré čtvrti,“ přiznává s jistou dávkou hořkosti paní Yara.
Jak poznamenává agentura AP, v zemi se za posledních deset let výrazně zvýšily ceny v realitním sektoru, což se odrazilo na životech rodin chudé a střední třídy. Pro ně je vlastnictví bytů nyní mnohem nákladnější.
Paní Shalabyová tak přesunem do upraveného autobusu hodlá ušetřit peníze na koupi bytu pro svého zatím jedenáctiletého syna. Krok, ke kterému se odhodlala, není v Egyptě vůbec běžný. Odvážnou matku čeká ještě spousta administrativních úkonů, než se jí podaří změnit veškeré doklady od autobusu na papíry ke karavanu.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.