Článek
Právě světlovody přivedou denní světlo do obytných prostor závislých na umělém osvětlení. Chytře vyřeší problém s trvalým šerem či tmou, poslouží při osvětlení schodiště, chodby, předsíně, dílny nebo šatny.
Jejich přednosti už objevili majitelé nízkoenergetických a pasivních domů, moderních bungalovů, stejně jako ti, kteří se pouštějí do rekonstrukce starších objektů.
Nová generace světlovodů navíc nabízí rychlou, snadnou a bezpečnou montáž.
Části světlovodu
Každý světlovod tvoří tři na sebe navazující části:
1. Kopule nebo čtvercový rám s pevným zasklením umístěné ve střeše. Světlovod se čtvercovým rámem s pevným zasklením lze instalovat do jakékoli šikmé střechy se sklonem 15 až 60 ° s plochou skládanou střešní krytinou. Dalším typem je světlovod určený pro ploché střechy se sklonem 0–15 ° vybavený ve vrchní části akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí.
2. Pevný tubus, který lze prodloužit a směrovat koleny. Účinnost tubusu závisí na kvalitě vnitřní zrcadlové plochy.
3. Difuzér, který rozptyluje světlo do místnosti.
Jak funguje?
Množství přivedeného světla závisí na počasí, roční době, sklonu střechy, orientaci ke světovým stranám, délce tubusu a počtu kolen.
Optimální je umístit horní části světlovodu na osluněnou část střechy, což je jih až západ. U světlovodu záleží hlavně na jeho průměru a výšce, v jaké je umístěn: větší průměr ve větší výšce osvětlí větší plochu.
Cesta světla nemusí být jen přímá, tubus lze směrovat koleny, ideální je použití dvou kolen, která jsou součástí základního balení.
Tubus lze prodloužit a směrovat dalšími koleny až do délky 6 m, tím se však snižuje jeho účinnost. Účinnost světlovodu ovlivňuje kvalita tubusu, respektive jeho vnitřní zrcadlová plocha. Povrch je tvořen silně reflexní vrstvou a musí být dokonale hladký.
Odrazivost tubusů dosahuje až 98 %. Díky tomu se do interiéru mohou dostat prakticky všechny světelné paprsky.
Úspora energie je jistá
Světlovod přivádí do interiéru přirozené denní světlo bez ohledu na roční období, což znamená výraznou úsporu energie tam, kde by jinak muselo být umělé osvětlení.
Snižuje náklady na osvětlení umělými zdroji v domácnosti až o 400 hodin ročně. Intenzita svícení i během zimních dnů odpovídá šedesátiwattové žárovce.
Šetrný k životnímu prostředí
Energie spotřebovávaná v budovách tvoří plné dvě pětiny globální spotřeby energie, zatímco sluneční energie je zdarma a bez jakýchkoli vedlejších škodlivých efektů. Podle studie Velux Healthy Homes Barometer 2015 bychom mohli využitím denního světla místo umělého v Evropě každoročně ušetřit až 15 miliónů tun oxidu uhličitého.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.