Článek
Lustry, lampy a další svítidla se zejména v poslední době vyrábějí z tvárného a cenově dostupného plastu. Klasikou zůstává sklo, ať už čiré, matné, nebo mléčné. Kombinuje se nejčastěji s kovem, který je výborným partnerem i např. pro rýžový papír.
Především kvůli oblibě tvarově pestrých papírových a plastových svítidel roste zájem o LED světelný zdroj, který se nezahřívá a je dostatečně výkonným světelným zdrojem pro domácnost. Má dlouhou životnost, vydrží 20x déle než klasická žárovka. Spotřebuje přibližně o 85 % méně energie a nevyzařuje UV paprsky.
Volba světelného zdroje
Interiérová svítidla vybíráme až do úplně zařízeného bytu. Design volíme podle stylu nábytku, barev v pokojích. Důležité přitom je, jak velkou plochu chceme mít osvětlenou a jakou intenzitou. Někteří jedinci jsou citliví na barvu světla, vnímají rozdíl mezi studeným bílým a teplým žlutavým světlem, které je měkčí a očím příjemnější. V obchodech můžeme vybírat z několika světelných zdrojů, při pochybnostech o jejich kombinaci v místnosti a využití se poradíme s odborníky.
Na trhu nalezneme např. stropní, nástěnná, podlahová i vestavěná svítidla s LED zdroji, která mohou být doplněna o pohybový senzor. LED zdroj mají ale i mnohé stolní lampy.
Diody LED známe z dekorativního osvětlení, v praxi se již osvědčují ohebné tzv. LED pásky s velkými možnostmi využití např. ve výklencích nábytku, pod schodišťovými stupni, v policích. Pásky jsou stmívatelné, na dálkové ovládání, s přiloženými spojkami z nich můžeme vytvořit přímku nebo obrazce ve tvaru písmen U, T a L. Lze je tvarovat do oblouku, stříhat a zkracovat, barvy lze měnit dálkovým ovládáním. Výška LED pásků 2 mm a šířka 10 mm umožňuje montáž i do úzkých míst.
Světelným zdrojem může být také halogenová žárovka se zvýšeným světelným tokem. Využívá se v bodových pohyblivých světlech, reflektorech, určených k osvětlení konkrétního pracovního místa.
Kompaktní a lineární zářivky se uplatní ve všech typech svítidel, jejichž typ objímky to umožňuje. Používají se hlavně v kuchyních a frekventovaných místnostech.
Předsíň s bodovkami
Zde svítidla zabezpečují orientaci při vstupu a pohybu po chodbě. Jsou to stropní svítidla, nastavitelné reflektory nebo zapuštěná svítidla.
Efektní dekoraci vytvoří plochá nástěnná svítidla s různými vzory. Do velkých chodeb lze umístit rustikální nebo antické nástěnné lampy.
Noční pohyb předsíní i schodištěm je bezpečnější se svítidly zabudovanými na stěnách nízko nad úrovní podlahy.
Pracovna
Na pracovním stole nemá chybět polohovatelná stolní lampa.
Celá místnost si zaslouží kvalitní stropní osvětlení rozptylující rovnoměrně paprsky po celé její ploše (často pro něco odbíháme od stolu, hledáme v zásuvkách apod.)
Obývací pokoj
Osvětlení zde často plní i dekorativní funkci a ladí s celkovým zařízením pokoje.
Centrální světlo či světla uprostřed místnosti doplníme stojacími nebo nástěnnými svítidly.
Pro zvýraznění detailů, jako jsou obraz, soška atd., použijeme LED diody nebo malé reflektory.
Kuchyň a jídelna
V kuchyni, kde pracujeme s noži a vaříme, jsou nároky na osvětlení vysoké. Hlavně pracovní plocha musí být dokonale osvětlená.
Vyplatí se investovat do lineárního zdroje světla zasazeného do spodní části horních skříněk tak, aby svítil kolmo na pracovní plochu, nikoli do očí.
Do rohů instalujeme rohová světla, např. halogenové reflektory.
Automatická světla uvítáme v úložných skříňkách - rozsvěcují se a zhasínají při otvírání a zavírání dvířek.
U větších kuchyní má být hlavní světlo umístěno v oblasti pracovní desky, v jídelně pak nad stolem.
Nad velké obdélníkové stoly lze pro pestrost umístit řadu menších závěsných svítidel jednoho typu, ale různých barev. Naopak podélné svítidlo s několika zdroji světla doplníme nástěnnými nebo podlahovými svítidly.
Ložnice a dětský pokoj
Ložnice je určena k odpočinku, osvětlení tu může mít daleko menší intenzitu. Oceníme tlumené hřejivé světlo ovládané dálkově, s efektem stmívání.
Noční čtenáři si zaslouží kvalitní stolní lampy nebo nástěnné polohovatelné bodovky pro čtení směrovatelné tak, aby partner nebyl rušen.
Na výběr je spousta lampiček od moderních po retro, různých barev a tvarů. Využít můžeme i čajové lampičky, lucerny a svícny.
Pokoj pro děti často plní úlohu pracovny i ložnice. Dbáme na kvalitní osvětlení studentského koutku a příjemné tlumené světlo v blízkosti postele.
Koupelna a toaleta
Koupelnová svítidla mají už z výroby dvojí izolaci a jsou kryta před případnou stříkající vodou. Stupeň krytí je vyznačen IP 54 a vyšší až po IP 68 krytí vhodné pod vodu.
Toaleta je nárazově osvětlovaný prostor, takže úsporná zářivka je tady zbytečná. Dostatek světla je ale žádoucí z hygienických důvodů.
Svítidla k zrcadlům mají být podélná, nejlépe po stranách zrcadla, nebo nad nimi. Světlo má svítit na nás, ne do zrcadla.
Žádoucí intenzita umělého osvětlení
Intenzita se udává v luxech (lx). Volí se podle účelu osvětlení. Na pracovní plochu by mělo např. dopadat světlo s intenzitou alespoň 300 lx, pro odpočinkové činnosti postačí intenzita podstatně menší. Potřeba intenzity osvětlení stoupá se zvyšujícím se věkem, když zrak slábne.
50-100 lx = celkové nebo odstupňované osvětlení obytné místnosti s místním osvětlením
100-150 lx = kuchyně, koupelna, WC
200 lx = jídelní prostory
300 lx = prostory určené ke kuchyňským pracím, studiu, čtení, psaní
200-500 lx = osvětlení pracovních prostorů bez místního osvětlení
500 lx = osvětlení pro jemné ruční práce
STUDIO MODERNÍ SVĚTLA