Článek
Životnost střešní krytiny ovlivní hlavně použitý materiál a způsob výroby. U nás jsou tradiční pálené střešní krytiny, oblibu si ale získaly i betonové tašky. K přírodním materiálům patří také břidlice, i když moderním stavbám sluší lehké vláknocementové a žárově pozinkované ocelové střešní krytiny.
Pálená taška je klasika
Pálené tašky se vyrábějí z keramické hlíny ve dvou povrchových úpravách. Jde o klasický přírodní i ekologický materiál. Jsou vzhledově i barevně stálé, mají dlouhou životnost.
Engoba je barevná povrchová úprava, vyznačující se matnou až pololesklou povrchovou úpravou. Tvoří ji vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa, které se nanášejí na vysušenou tašku a následně se vypalují.
Glazura je barevná povrchová úprava s vysokým leskem. Upravuje se stejně jako engoba, ale rozplavené jíly obsahují větší podíl sklovitých příměsí a tašky jsou díky tomu lesklé. Glazura tašky zušlechťuje, zpevňuje a chrání.
Pálené tašky neobsahují žádné škodlivé přísady, dají se snadno recyklovat, mají vysoký tepelný odpor, dobré akumulační vlastnosti a příznivý součinitel prostupu vodních par.
Odolné betonové tašky
Jejich výroba má u nás dlouhou tradici. Betonové tašky odolávají mrazu, tlaku a deformaci, jsou vodotěsné, rozměrově přesné a jednoduché na pokládku. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost, ale třeba velkoformátové tašky vykazují na m2 plochy nižší hmotnosti. Jasnou výhodou je vysoká životnost (80 let).
Betonové tašky mají několik typů povrchových úprav. Často jsou opatřeny dvojitým akrylátovým nástřikem s matným povrchem. Lesklý povrch taškám zajistí ochranná vrstva silikátů.
Elegantní přírodní břidlice
Břidlice je metamorfovaná hornina s jemnou zrnitostí, která vzniká z jílovců a prachovců. Obvykle má šedou až černou barvu, může být štípaná (nepravidelné tvary) a řezaná (pravidelné tvary).
Používá se k pokrývání různých typů střech a je oblíbená i jako obkladový a dlažební materiál. K dispozici je v různých tvarech.
Materiál je dekorativní a nenáročný na údržbu, nepropouští vodu ani oleje. Břidlice má výborné tepelné a protihlukové vlastnosti, vyznačuje se dlouhou životností a je hlavně elegantní.
Lehká vláknocementová krytina
Nízká hmotnost a vysoká životnost – to jsou velké přednosti vláknocementových střešních krytin, které se využívají jak u rekonstrukcí, tak u novostaveb. K dalším výhodám patří vysoká otěruvzdornost, stálá barevnost a snadná montáž.
Vláknocement je směs cementu, speciálně vyvinutých PVA vláken a dalších přísad. Střešní krytina je díky svým menším rozměrům a jednoduché montáži vhodná i k použití na členité a zaoblené střechy.
Žárově pozinkovaná ocel
Výrobci plechových střešních krytin z žárově pozinkované oceli garantují ucelené systémy zahrnující široký sortiment produktů pro stavbu střech včetně okapů. Krytiny jsou vhodné pro rekonstrukce i pro stavbu nových domů. Jejich výhodou je většinou ucelený systém s dlouhou životností a až 30letou zárukou.
K dostání jsou malo- i velkoformátové krytiny pro složitější i jednoduché tvary střech. Jádro krytiny tvoří kvalitní žárově pozinkovaný ocelový plech opatřený na horní straně vrstvou polyesteru, některé krytiny jsou s minerálním posypem. Díky barevné povrchové úpravě si lze zvolit barvu podle potřeby.
Střecha z falcovaných plechů
Falcování je metoda spojování plechů. Na falcovaném plechovém pásu je otevřená stojatá drážka (falc), kladená od okapové hrany k hřebenu střechy. Plechové pásy se bočně spojují uzavřením zmíněné drážky.
Falcované plechy jsou krytiny vhodné od 3°. Pokládají se na dřevěné bednění nebo OSB desky. Podkladní vrstva pod falcované plechy musí být strukturovaná rohož umožňující odvod případného kondenzátu na vnitřní straně plechu.
K obvyklým druhům patří hliníkový plech, měděný plech, nerezová ocel, pozinkovaný plech s přírodní nebo s povrchovou úpravou či titanzinkový plech. Tloušťky falcovaných plechů jsou závislé na typu materiálu. Obecně se používají tloušťky od 0,55 mm. Falcované plechy se vyrábějí ve svitcích o šířkách 670 mm.
Asfaltová vlnitá krytina
Asfaltové vláknité desky z asfaltu a organických vláken se vyrábějí v několika barvách, jsou lehké. Tato střešní krytina se používá na běžné rodinné domy i na rekreační objekty pro jakýkoli typ střech od sklonu 5°. K přednostem patří hlavně skladnost, nízká hmotnost a elasticita, usnadňující montáž střechy.
Plastové šablony, role a desky
Plastové krytiny se vyrábějí ve formě šablon, desek nebo rolí, a to buď recyklací materiálu, nebo výrobou z nových plastů, jako jsou PVC, polykarbonát, polyester, polyetylen atd.
Plastové krytiny propouštějící světlo se používají k prosvětlení interiérů (nevytápěných prostor), jako doplněk k jiným krytinám nebo jako krytina na pergoly, altány, automobilová stání atd. Označují se jako tzv. světlopropustné plastové krytiny. Vynikají nízkými pořizovacími náklady a snadnou montáží.
PVC desky jsou efektivní a ekonomické řešení tam, kde potřebujeme krýt před vnějším prostředím za stálého přístupu světla. Velkou výhodou je teplotní a materiálová stálost, pevnost a chemická odolnost.
Slaměné a rákosové došky
Slaměné a rákosové střechy mají u nás dlouhou tradici, zejména kvůli svým izolačním vlastnostem, které brání rychlému střídání teplot v interiéru. Tloušťka skládané krytiny na latích se pohybuje kolem 30 cm a vydrží až 40 let.
Došková krytina se svazovala povřísly, později drátem. Způsoby pokrývání i vázání střech se v jednotlivých krajích liší, proto je nutné při opravě střechy brát v úvahu místní zvyklosti.
Dřevěné šindele dobře izolují
Dřevěné šindele nejen dobře vypadají, ale mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Šindele se hodí i pro moderní dřevostavby, roubenky i sruby. Vyrábějí se ze smrkového nebo modřínového dřeva štípáním, povrch je pak dále upravován.
Při takovém postupu nedochází, na rozdíl od řezaných šindelů, k narušení dřevních vláken. To zaručuje odolnost a vysokou životnost střechy. Předností dřevěných šindelů je nízká hmotnost, využívaná zvláště při pokrývce starých krovů.