Článek
Byt a jeho barvy musí hovořit naší řečí, mít barevnou koncepci, myšlenku, ladit s naší psychikou, náladou.
Barvy dokážou působit vědomě i na naše podvědomí. Proto se v některém bytě cítíme dobře, sálá z něho pohoda, teplo, přívětivost, v jiném máme pocit něčeho neosobního, neuspořádaného, chladného, jako by to ani nebyl byt, ale jen jakási druhá kancelář či dokonce pouhá noclehárna.
Dlouho designéry i uživatele zajímal nábytek, jeho design a barevnost. Ale neméně důležitou roli v barevném ladění komponent bytu hraje i barevnost stěn. Dnes i stěny bytu mají mít svoji vlastní tvář.
Tónování je věcí dávkování
Dlouho byla oblíbená papírová tapeta. Později byla překonána omyvatelnou tapetou. Pak nastal boom bílé. Vzbuzovala pocit vzdušnosti, lehkosti a hygieničnosti. V menší místnosti působila dojmem většího prostoru, tmavší dodávala víc světla.
foto: Archív Důmí
Dnes jsou v oblibě dekorativní omítky a vnitřní nátěry široké škály barevnosti. Barevné kompozice hýří mnoha nápady. Klasika je však „evergreen“, což platí o neutuchající oblibě jak zelené, tak i bílé na mnoho způsobů, může být umocněna a zvýrazněna zajímavým reliéfem.
Měli bychom však myslet na přesnost dávkování všech tónovacích past, jedině tak nám tyto pasty zajistí věrný barevný odstín, protože prostředkem k větší dokonalosti i útulnosti je právě kvalitní nátěr stěny a její barevná glazura.
Zatímco tapeta dříve dekorativnost a barevnost stěnám jen propůjčovala, byl to pouhý make-up, dnes se o estetičnost, nápaditost, strukturovanost musí postarat sama.
.: Tapety mají nejrůznější dekor.foto: archív firem LACART Leiking a IKAR Praha a.s.
Dekorativnost se vydává dál, od tapet a jednobarevných nátěrů směrem k moderním nápaditým kombinacím a dekorům, často se vrací ke klasickým metodám, ale již na úrovni nejnovějších technologických finesů i materiálů a s respektem k přísným evropským normám.
Efekty na mnoho způsobů | |
Silikátové barvy | nepřírodní lazurovací barvyodolnost vůči vlhku, větru a prachudojem starodávného kašírování |
Akrylátové barvy | vodou lehce ředitelnéefekt pomerančové kůry nebo luční trávy |
Experimenty s barevnými pigmenty
Barevné přípravky musejí splňovat mnoho důležitých kritérií – být prodyšné, vydatné, vysoce krycí, zdravotně nezávadné a ekologické. Uplatnění zde nalézá nejrůznější materiál, např. dřevo, sklo, keramika i kůže. Přidáním barevných pigmentů se docílí zajímavé povrchové úpravy stěn i stropů ve veřejných budovách, ve fitness centrech, wellnessech, v obchodních centrech, ale i v soukromých bytech.
Důležité je nebát se experimentů, vícebarevných kombinací, ale i tady je možné se držet určitých zákonitostí barevného souladu.
Feng shuei – barevná filozofie
Nauka o filozofii bydlení, feng shuei, je stará víc než 3500 let. Podle ní mají všechny prvky v bytě i domě, také barvy, svoje energetické úkoly a toky. Je třeba je sladit ve všech místnostech, aby přinášely nerušeně energii a neblokovaly ji nebo se nerušily vzájemně. Počítají se sem nejen fontány, biolampy či zvonkohry. Jde o to, aby i z barevných stěn proudila energie, která nám bude pomáhat.
Co kraj, to jiný mrav. Stejně jako obliba v kombinacích barev. Třeba pověstná severská žlutá a modrá. Žlutá energizuje, modrá uklidňuje, vzájemně se doplňují. Povšimli jste si také kombinace oblíbené v německých domech – zelené a hnědé? Připomíná lesní kůru stromů a mech.
A co teprve Italové! Ti mají rádi sálající červenou a hnědou. Působí útulně a teple na břehu chladivého moře. Také si oblíbili zářivě bílou, na jejímž podkladu vyniknou ostatní barvy.
.: Dynamická výmalba umožňuje originální uspořádání obrazové galerie. Zachování bílého zdiva vyniká v kontrastu s bílou výmalbou.foto: Právo/Václav Jirsa a Petr Hloušek
Barevná inspirace
K příjemně působícím kombinacím patří bezesporu kombinace základních barev červené a zelené nebo modré a žluté.
Zajímavé řešení přinášejí souzvuky barvy sytější a jemnějšího tónu, např. červená a jemně pomerančová, zářivě bílá a jemně šedá, hutná modř a blankytně světlý tón.
Podělte se s námi a ostatními čtenáři o své nápady a tipy na lepší zařízení bytu či domu. Psát můžete na bydleni@novinky.cz. |