Článek
Autorem projektu včelího domku je britský návrhář Barry Jackson, který jej představil jako zahradní obytný prostor, jenž může být kdykoli rozšířen podle aktuálních potřeb majitele. Co je ovšem důležité, systém je kromě jiných vlastností snadno sestavitelný, rozložitelný i přenosný. Jinými slovy, má natolik mobilní charakter, že v mnoha zemích nebude pro jeho instalaci na parcele potřeba stavebního povolení.
Dalšími přednostmi této stavebnice je udržitelnost, flexibilita a v neposlední řadě - její provoz bude ekonomický. Ačkoli jednotlivé buňky mají identický tvar a velikost, jejich účel se liší. Zájemce si tak vybere pouze místnosti, které potřebuje, bez jakéhokoli architektonického balastu. Díky hexagonálnímu uspořádání jednotek vzniká navíc mnohem větší škála možností, jak buňky k sobě připojit a jaký výsledný tvar vznikne.
Kromě jednotek využitelných jako obývák, kuchyně, ložnice atd. systém počítá i s variabilním řešením některých částí. Dům je možné například doplnit terasami (v šestiúhelníkovém tvaru). Standardní střechy s kruhovým světlíkem mohou být nahrazeny zelenými (s rostlinným porostem), případně osazeny solárními panely.
Uvažuje se rovněž o možnosti nabídnout buňky s kompostujícími toaletami, které domek ještě více přiblíží ke stavu, kdy bude na okolním světě zcela nezávislým.
Projekt Hivehaus byl představen v letošním roce a v tuto dobu stále ještě probíhají testy některých jeho systémů. „Do výroby bude uveden v Británii, a to na počátku příštího roku. Nastavení cen bude posledním krokem před zahájením prodeje,“ sdělil Novinkám designér Barry Jackson.