Článek
Budova nese název Titanic Belfast a stala se novou významnou turistickou atrakcí v Severním Irsku. Stavba je jedním z hlavních projektů, který má posílit cestovní ruch této oblasti.
Architektonické řešení vymysleli návrháři Eric Kuhne a Mark Evans ze společnosti Eric R. Kühne & Associates Todd. Koncepce interiéru byla vedena Anne Lucasovou.
Budova s podlahovou plochou 14 000 m² obsahuje interaktivní výstavní plochy i konferenční a banketové apartmány. V podzemí stavby je parkovací stání pro 500 aut.
Unikátní architektonické řešení bylo ovlivněno několika námořními tématy, včetně ledových krystalů, vln, rozbitého železa apod.
Stavba nabízí i prohlídku dobovými interiéry kajut lodi, které co nejvěrněji kopírují jejich někdejší podobu.
K vidění jsou pokoje, které měly představovat luxus a bohatství. V expozici nechybí dřevěné obložení stěn s dekorem ani drahý nábytek.
Vnější fasáda je oděna do několika tisíc trojrozměrných hliníkových plechů. Ty mají hrůzu nahánějící vzhled, který je dále umocněn bazény kolem základny struktury.
Ze tří tisíc fasádních panelů je jich 2000 zcela originálních. Ty mají vytvářet i dojem skleněných střepů.
Stavba je co do své plochy velmi rozlehlá. Nejvyšší bod budovy je ve výšce 38,5 metru. Složité asymetrické tvary jsou počítačově naplánovány.
Před budovou hosty uvítá nápis, který nenechává nikoho na pochybách, že má stavba připomínat právě nejslavnější loď historie.
Stavba začala v květnu 2009 a budova byla otevřena 31. března 2012. Titanic Belfast je zcela ve vlastnictví Titanic Foundation Limited a provozuje ji společnost Titanic Belfast Limited.