Článek
Architekt Michael Reynolds staví už desítky let velmi levné domy z odpadu. Využívá staré pneumatiky, desky z plastu, plechovky od piva i skleněné láhve či pneumatiky. Nedávno byl o něm natočen i úspěšný film a jeho stavby z odpadu získaly celosvětový věhlas.
Stavbám těchto hliněných domů s tvary chýší se věnuje už přes třicet let.

Stavba v Novém Mexiku.
Budovy Michaela Reynoldse slouží svým obyvatelům jako levná alternativa bydlení. Jeho domy, pro něž se používá termín "zemělodi", mají vlastní zdroj vody, tepla i vlastní kanalizaci. Provozní náklady na chod domu tak jsou prakticky nulové.
S jejich stavbou měl Reynolds často problémy a získat stavební povolení ve vyspělých zemích pro Reynoldse nebylo lehké. V chudších zemích je pro něj stavba jednodušší a lidé se z ní více těší.
"Představte si dům, který si sám topí, sám se zásobuje vodou, sám si pěstuje vlastní plodiny. Představte si, že k jeho výstavbě není potřeba drahá technologie, že recykluje svůj odpad, že má vlastní energetický zdroj," inspiruje Reynolds.
"Teď si představte, že se takový dům dá postavit kdekoliv a kýmkoliv, navíc z věcí, které společnost považuje za odpad," dodává architekt.
Architektovi se daří stavby zajímavě ztvárňovat, nesou prvky futurismu, orientální architektury a občas připomínají svou pestrostí použitých barev i fantaskní stavby architekta Friedensreicha Hundertwassera. [celá zpráva]
Pražský magistrát jedná o Reynoldsově stavbě
Radní pro kulturu Lukáš Kaucký novinářům sdělil, že pražský magistrát s Reynoldsem zahájil jednání o tom, že by jedna z jeho unikátních staveb mohla vzniknout i v Praze.
Projekt je zatím ve fázi příprav a předběžných jednání. Není ani ještě jasné, k čemu by budova sloužila ani kde by měla stát. "Zvažujeme, že by objekt mohl vyrůst v botanické nebo zoologické zahradě v Troji, kde by stavba mohla mít i vzdělávací roli," doplnil Kaucký.
Ať už půjde o administrativní budovu nebo například skleník, projekt bude zřejmě financován z rozpočtu vybrané instituce. Část prostředků by měla jít i z kapitoly životního prostředí.
Architekt chce pomoci obětem zemětřesení v Japonsku
Stavba domu je podle Reynoldse poměrně jednoduchá. Své zemělodě naučil stavět například obyvatele Hondurasu, který v roce 1999 zpustošil hurikán a připravil stovky lidí o střechu nad hlavou. Reynoldsův tým, který má nyní asi 40 členů, pomohl vystavět také nová obydlí také v Mexiku a na Haiti.
"Jsme v kontaktu i s japonskými úřady. Tamním lidem ale budeme moci pomoci, až bude zažehnáno jaderné nebezpečí z elektrárny Fukušima," uvedl Reynolds.
Obyvatelům postiženým přírodními katastrofami pomáhá i architekt stavící v postižených oblastech mosty. [celá zpráva]