Článek
Ukázalo se, že vagón je svým způsobem už místní relikvií. Stojí na místě po celá desetiletí a v jistém období sloužil i jako komunitní centrum. Jinými slovy, architektovi bylo upřímně líto jej nechat zlikvidovat.
Místo toho vagón začlenil do svého projektu a nový dům přistavil k němu. Ze strany tak celek vypadá jako nástupiště, u nějž právě stojí vlak. Právě proto je také dům pojmenován Nástupiště.
K vagónu přibyla stejně dlouhá část budovy protáhlého obdélníkového půdorysu se šikmou pultovou střechou. Její kostra je dřevěná, z exteriéru obložená pozinkovaným ocelovým plechem.
Ze stejného materiálu je také střecha. Interiér jak vagónu, tak nově přistavěné části je pak obložen překližkou z měkkého dřeva, trámy v interiéru jsou z cedru.
Do nově přistavené části se vstupuje ze strany a návštěvník zde nalezne kuchyňský kout, na nějž volně navazuje jídelní zóna s obývacím pokojem. Na protilehlé straně je uložena ložnice s koupelnou a toaletou. Vedle ní je úložný prostor.
Mezi koupelnou a obývacím pokojem je malý dvorek, který odděluje společenskou zónu domu od soukromé.
Vagón, do nějž se vstupuje po bíle natřeném schodišti, které slouží zároveň jako úložný prostor, vyčlenil architekt jako dětskou hernu a hudební místnost.
Mezi vagónem a domem zůstala záměrně ponechaná mezera, široká právě tak na to, aby se do ní vešla polínka, jimiž se topí v kamnech v obýváku.
Dům, jehož celkový součet podlah činí 75 metrů čtverečních, stojí na pozemku o velikosti 236,56 m2.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.