Článek
Porcelánový tác kdysi vlastnila každá dobrá hospodyně. Sloužil k servírování všech možných cukrovinek a ovocných koláčů, dortíků a chuťovek při odpoledních čajích v salonech, na terasách či na zahradách.
Starý design táců s působivými geometrickými nebo ovocnými motivy už dnes není k sehnání v běžných obchodech. Seženeme je jen v bazarech, často jsou proto tácy poničené a mají drobné praskliny.
Poškozený tác je působivou nástěnnou dekorací
Praskliny ale většinou nejsou - díky dobré konstrukci tácu - na závadu. I zničený tác může sloužit, stačí jej za madla pověsit na stěnu a užít jej jako dekoraci.
V moderně zařízené kuchyni vytvoří tác dojem teplého domova a pohostinného prostředí.
Vyhledávané jsou modrobílé motivy třešní
Kousky z Čech vyrobené ve 20. letech minulého století jsou klasikou českých porcelánových táců na koláče. Okrouhlé servírovací tácy s porcelánovým jádrem zdobené modrým dekorem s třešňovou ratolestí se hodí do každé rustikálně zařízené domácnosti.
Lemuje je většinou pás z chromované mosazi s hrotitými uchy s prolamováním ve stylu art deco. Art-decové tácy s geometrickými motivy pak patří k již modernějším motivům.
Nejpůsobivější jsou tácy secesní, které jsou ale patří k dražším sběratelským kouskům. Sběrateli ceněné jsou také tácy z delftského porcelánu.
Cena běžných táců se pohybuje okolo pěti set korun, záleží samozřejmě na kvalitě, stavu a stáří tácu.