Článek
Bylo třeba velkých změn, nebo jste upravovali jen interiér vily?
Patrik: Dům se změnil z gruntu, byl ve špatném stavu. Přistavěli jsme garáž, halu, terasu i jídelnu, vybudovali jsme výtah… Dům má čtyři podlaží zhruba po 120 m² – suterén, přízemí, první a druhé patro. Nejvyšší patro obývá teta, která zde také bydlela už před rekonstrukcí.
Na stavebních úpravách domu jsme spolupracovali s architektem Janem Roháčem a kompletní řešení interiérů jsme svěřili architektovi Martinu Sladkému ze studia De.fakto.
Nesvazovaly vás už dané hranice prostředí?
Architekt Martin Sladký: Protože se nakonec ukázalo, že bude možné přistavět i jídelnu, upravil jsem dispozici. Kuchyň, která měla být původně směrem do ulice, jsem přesunul tak, aby přímo navazovala na jídelnu. Měl jsem důvěru investora a volné ruce, známe se už léta.
Jak jsou jednotlivá podlaží uspořádaná?
Patrik: V suterénu máme relaxační místnost se sprchou, posilovnu, spa a klubovnu s projektorem a plátnem, kde se příležitostně scházíme s přáteli. Také jsou tam úložné prostory na sportovní vybavení, nářadí apod. V přízemí je vstupní hala s výtahem, kde je na míru zhotovená pohovka s integrovaným botníkem a se spoustou rafinovaných úložných prostorů například na kabelky atd.
Architekt Martin Sladký: Ze zadní strany záměrně asymetrického tvaru pohovky je ještě vytvořená nika, kam je možné při cestě po schodech z garáže odložit klíče a různé drobnosti.
Patrik: Nechybí ani prostorná šatna s oknem a barrisolovým stropem, kterým do místnosti prostupuje příjemné rozptýlené světlo zářivek. Šatna je vybavena skříněmi a celozrcadlovou stěnou, která místnost opticky zvětšuje.
Obývací pokoj je od kuchyně oddělený posuvnými dveřmi, které při uzavření pokoje navazují na atraktivní graficky členěnou stěnu s otevřenými i skrytými úložnými prostory ve tvaru různých lichoběžníků. Místnost má přímou návaznost na terasu. Kuchyní lze projít do neobvyklé jídelny rovněž ve tvaru lichoběžníku.
Z fotografie ale není vůbec tvar lichoběžníku patrný.
Patrik: Není to vidět, ale je to tak a zajímavé je i to, že stůl Martin navrhl také ve tvaru lichoběžníku a kopíruje stěny místnosti. Opravdu nezvykle působí kuchyň. Větší část kuchyně je skrytá kdesi v útrobách skříní.
Patrik: Ano. Tvoří ji jedna kompaktní nábytková linka podél celé stěny místnosti a samostatný ostrůvek s digestoří, varnou plochou a dřezem, prodloužený v malý barový stůl se dvěma židlemi uprostřed. Z kuchyně jsme nadšení, přímo září! Veškeré povrchy jsou ze sněhobílého matného skla – kompaktní linka u zdi, celý ostrůvek i digestoř.
Architekt Martin Sladký: Nábytek je vyrobený z lakovaných MDF desek a na něj je nalepeno 4 mm silné sklo. Pracovní plochy jsou však zhotoveny včetně dřezů jednolitě z corianu. Jsou zde dva dřezy – malý dřez je součástí ostrůvku a opravdu nadstandardně velký dřez, který je i hodně hluboký, je součástí nábytkové stěny.
Místnost sice nemá přímé denní světlo, ale díky stropu z barrisolu nasvícenému zářivkami působí tak, jako by denní světlo měla.
Trochu mě překvapilo, že jste s ohledem na celkový styl a uspořádání interiéru nevolili sofistikovanější formu krbu, například minimálně nápadný krb integrovaný do některé stěny.
Patrik: Tento krb se nám moc líbil, objevili jsme ho prostřednictvím internetu, je to takové zavěšené otevřené ohniště. U nás se neprodává. Je z Holandska a nejbližší montážní firma, která ho nainstalovala, sídlí v Drážďanech. Bylo to trochu náročnější, ale přáli jsme si z ohniště vytvořit originální dominantu místnosti. Myslím, že se to podařilo.
Všimla jsem si, že v přízemí je ještě WC, ale i úctyhodně prostorná místnost paní domu vybavená pohovkou, skříněmi, knihovnou a stolem, ale také rafinovaně skrytým shozem prádla, pračkou a sušičkou. A co je v prvním patře?
Patrik: Tam máme ložnici s hlavní koupelnou a pokoje, které připravujeme pro děti s dětskou koupelnou. Rádi bychom ještě dalšího člena rodiny.
Zdá se, že většina vybavení domu je zhotovená na míru, nemýlím se?
Patrik: Ano, přesně podle autorských návrhů Martina. Dokonce i vana z corianu je zhotovená podle jeho návrhu.
Celý dům je prošpikován rafinovanými skrýšemi a detaily, které jsou nejen prakticky užitečné, ale i esteticky prospívají celkové úhlednosti interiéru. Je nám tu dobře.