Článek
Příjemnou atmosféru v bytě vytvářejí náladová svítidla. Takové světlo upozorní třeba na dekoraci v prostoru a zdůrazní jeho osobitost. Nepřímé osvětlení, skryté např. v podhledu, zase osvětluje místnost příjemným měkkým světlem.
Kromě funkčnosti svítidla zvažujeme i bezpečnostní či ekologické hledisko, i když většinou rozhoduje vzhled svítidla. Proč? Protože světlo ovlivňuje naše pocity. Ale tak jako krásu hodnotí každý z nás jinak, podobně sáhne každý po jiném typu svítidla.
Světlo přetváří prostor
V úvahu bereme nejen proporce osvětlení ve vztahu k velikosti místnosti, ale i jeho barvu, materiál či dokonce intenzitu vydávaného světla v prostoru. Světlo dokáže oklamat naše oko, zmenšit, nebo zvětšit místnost, ale také ji zjemnit, nebo zdrsnit.
Jak si poradíme s prostorem, který je vyšší než širší? Třeba použitím jednoho centrálního dominantního jednoduchého svítidla. Svou velikostí bude prostor ovládat, ale nebude na sebe zbytečně upozorňovat.
Pokud osvětlujeme strohý prostor a chceme, aby vynikla jeho jednoduchost, umístíme sem svítidlo s minimalistickým designem a čistými liniemi. Naopak místnost s mnoha různorodými prvky sjednotíme jednoduchými formami a tvary.
Atmosféra světla
Interiérové světlo má různé odstíny – od studeného bílého až po teplé žluté světlo. Světlo ve škále teplých barev navozuje pocit domova, bezpečí, tepla a rodinného krbu. Milují ho děti a ženy, které jsou sugestivnější než muži a více podléhají citům a dojmům. Muži obecně více preferují bílé světlo.
Bílé světlo zase poslouží při optickém zvětšení prostoru, podpoří lepší koncentraci. Nové technologie nám nabízejí možnost pracovat se skutečně širokou barevnou škálou, a tak navozovat ještě zajímavější scény.
Frčí minimalistické tvary
Skoro dvě desetiletí už převládá v designu minimalistický styl. Svítidla mají dokonalé konstrukční detaily. Stále častěji se ale objevují i svítidla s hravou šperkovaností. Důležitým faktorem je jejich technologická úroveň.
Například LED technologie posouvá design svítidel do úplně nových dimenzí. Stále v kurzu jsou jednoduché přímé linie, které jdou ohýbat a nastavit do mnoha různých poloh a mohou sloužit k přímému i nepřímému osvětlení.
Nejčastěji používáme
Základ každé místnosti tvoří stropní osvětlení. Má místnost dobře osvětlovat, nikoli ji oslňovat. V obýváku to je lustr, jehož vzhled a počet ramen odpovídá velikosti místnosti a výšce stropu. V ložnici dáme přednost osvětlení na dálkové ovládání se zabudovaným stmívačem. Na chodbě nemusí být stropní světlo příliš silné ani slabé kvůli namáhání očí. Na toaletě postačí stropní světlo s klasickou žárovkou, protože jde jen o nárazové osvětlení prostoru.
Kromě centrálního osvětlení používáme i nástěnné lampy. V jídelně se osvědčilo kromě lustru i osvětlení na stěně v dostatečné výšce nad stolem. Je důležité, aby toto světlo bylo měkké s postupným rozptylem. Nad jídelními stoly pak jsou vhodná kuželovitá stínidla, která světlo přirozeně rozptýlí.
Koupelnová světla, sloužící k dokonalému osvětlení zrcadel, by měla mít dvojí opláštění odolné proti vodě. V kuchyni zase tento typ osvětlení používáme hlavně k dobrému osvětlení pracovní plochy.
Podhledy osvětlí zářivky, bodovky i LED diody. Jsou sice nejdražší, ale zároveň nejúspornější variantou. K nočnímu osvětlení chodeb a schodišť využíváme zářivky i LED světla zabudovaná do spodní části stěn podél celého schodiště.
Také bodovky jsou skvělou variantou pro noční osvětlení, ale oblíbené jsou i v kuchyních zabudované do lišt kuchyňských linek, případně v ložnici u šatních skříní. Osvědčily se i v tmavých koutech nebo při osvětlení zajímavé dekorace.
Stojací lampy v mnoha barvách i tvarech jsou důležité v místech, kam nedosáhne centrální či nástěnné světlo.
Stolní lampy jsou nezbytností každého pracovního stolu, obzvlášť v dětských pokojích a pracovnách. Lampy mají mít dostatečně velký širm, aby nevytvářely velký kontrast mezi světlem a tmou. Výška lampy by měla být o něco níže než náš pohled, to proto, aby nás neoslňovala. Lampa by měla stát na straně ruky, kterou nepíšeme.