Článek
O Gabrielle a Andrewovi je možné říci, že si před nějakým časem splnili svůj „americký sen“. Pořídili si velký dům, největší, v jakém kdy za svůj dospělý život žili. A blahopřáli si k tomu, jak jsou úspěšní.
Vystřízlivění se dostavilo zhruba za šest měsíců. Už zdaleka si nepřipadali jako vítězové, ale jako otroci. Otročili v zaměstnání, aby dům zvládali zaplatit. Otročili doma, aby dům udržovali neustále v čistotě a pořádku. A když si chtěli vydechnout, každý z členů rodiny si zalezl v jejich velkém domě do svého koutku, takže se v něm mnohdy stěží potkali. Jinými slovy, cítili se lapeni v pasti.
Přibližně v té době se jim však dostala do ruky kniha Small House Book, jejímž autorem nebyl nikdo jiný než velký americký propagátor života v minidomcích na přívěsech Jay Shaffer, o němž jsme v minulém roce na Novinkách také psali. [celá zpráva]
„Jak jsme listovali knihou, jakoby se v našich nitrech něco zažehlo,“ popisuje tehdejší dobu Gabriella. V každém případě, jak říká, nalezli naději, že se jejich život může změnit. Během následujícího půl roku se zbavili snad devadesáti procent svého majetku a v prvé řadě domu. Místo něj si koupili přívěs s plachtou a odstěhovali se na pobřeží Baja.
Morrisonovi tři roky přemýšleli, kreslili a plánovali, než vytvořili vlastní návrh domu. Začali tím, že si sestavili seznam požadavků, jak má dům vypadat a co v něm má být, pokud v něm mají zůstat už natrvalo a vést plnohodnotný život bez zbytečných kompromisů: standardně velká kuchyň vybavená všemi spotřebiči, jednoduché schody k loftu, dostatečná výška loftu, pracovna pro dva lidi, pohodlně velká koupelna a obecně pak mělo být v domě příjemné a vstřícné prostředí bez pocitu stísněného prostoru.
Vlastní stavba, kterou nazvali hOMe (domov), zabrala Morrisonovým zhruba čtyři měsíce, celkové náklady se vyšplhaly na 660 tisíc korun, které už bez větších potíží zvládli zaplatit rovnou a nemusejí se tedy do budoucna trápit jakýmikoli dalšími splátkami souvisejícími s bydlením.
V současnosti žijí v minidomku Gabriella s Andrewem a s nimi ještě čtrnáctiletá dcera, která má navíc svou malou kabinku hned naproti, kde se může věnovat prvním uměleckým počinům. A nebyl by to výčet členů domácnosti úplný, kdybychom zapomněli na Morrisonovic dva psy, kteří v domě rovněž bydlí.
Protože stavba je umístěna na přívěsu a svými rozměry 8,5 x 2,5 metru nepřesahuje limity stanovené americkými předpisy, nepotřebují Morrisonovi k jeho eventuálnímu převezení žádná speciální povolení.
Cílem manželského páru bylo získat dům, který budou schopni okamžitě a celý zaplatit. Protože mají nyní díky novému životnímu stylu podstatně více volného času a energie, mohou ho věnovat například i radám ostatním lidem zajímajícím se o život v minidomcích. Na internetových stránkách www.tinyhousebuild.com nabízejí zdarma například i plány svého obydlí, kdyby někdo chtěl při stavbě postupovat jako o ni.