Článek
Kromě klidu na práci klienti toužili také po výhledu, který by jim alespoň trochu připomínal jejich rodný kraj v západním Norsku, což byl i pro zkušené architekty dosti náročný požadavek. Ze zahrady je totiž výhled jen na parkoviště a vlakové nádraží.
Svá přání majitelé domu se zahradou zakončili myšlenkou, že nově budovaný objekt by mohl být i jistou alternativou k chatce někde na venkově, kterou nemají a na kterou by rádi jezdili.
Architekti tedy umístili stavbu na okraj na sever směřujícího srázu porostlého hustými křovisky a plevelem. Aby byl z domku co největší výhled, ponechali právě tuto severní stranu maximálně prosklenou. Spisovatelům tak nabídli jediný zajímavý výhled, který se nabízel - na divočinu s nádražím v pozadí.
Aby do interiéru proudilo co nejvíce denního světla a lidé uvnitř měli co největší výhled alespoň trochu zajímavým směrem (přes křoviska k nádraží), ponechali architekti prakticky celou severní stranu prosklenou. Z čirého skla je vyroben i pracovní stůl, takže světlu přicházejícímu zvenčí nestojí v cestě žádná překážka.
Stavba se zvyšuje směrem k jihu, aby z jejích oken bylo vidět přes křoviska rostoucí u sousedů na zahradě. Na jižní straně se budova zároveň záměrně zužuje, aby lidé pracující uvnitř nebyli nijak rušeni vlivy ze zahrady a okolních domů.
Zrovna tak se zúžením snižuje množství světla, které by z této strany pronikalo příliš zprudka do interiéru a komplikovalo psaní a čtení.
Teprve v průběhu realizace přišli klienti s přáním, aby původně zamýšlená pracovna/studovna sloužila částečně i jako chatka. Tedy, aby v ní bylo i místo pro relaxaci a čtecí koutek.
Architekti tedy na jižní straně, nad vchod, „povystrčili“ část prostoru, který nazvali mezaninem. Ten vystlali ovčími kůžemi a slouží jako příjemné místo k odpočinku i ke spaní. Vystupuje se k němu po schodišti s balustrádou z tlustého provazu, které slouží zároveň jako praktická knihovnička.
Naproti schodům je umístěno „čtecí“ křeslo. I to je pokryto ovčí kůží. Je přisunuto k oknu, aby měl čtenář co nejdelší část dne přísun denního světla. Prostor je samozřejmě doplněn i lampičkou.
Zatímco dřevěné fasády stavby jsou natřeny černou, silně lesklou barvou, která se běžně používá na trupech lodí, stěny v interiéru ponechali architekti natřeny pouze jednou vrstvou tmavohnědé barvy.
To proto, aby skrz ni zůstala zřetelná kresba dřeva. Podlahu pokrývá sisalový koberec.
Pracovna s celkovou plochou 15 m2 je zařízena tak, aby vzbuzovala pocit příjemné útulnosti, ale zároveň, aby žádný z prvků zbytečně nerušil obyvatele od soustředění na práci.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.