Článek
V létě je ideální volit jiný druh lůžkovin než v zimě. Platí to o výplni peřin i o prostěradlech a povlečení. Díky novým materiálům je možné dopřát si kvalitní noční odpočinek i během nejteplejšího léta. Tradiční textil na peřinách pak zpříjemní odpočinek v ložnici i na dotek.
Letním lůžkovinám je vlastní prodyšnost, lehkost, ale především vysoký stupeň absorpce vlhkosti spojený s následným odvodem potu.
Volit můžete buď klasické prachové výplně, ale s nižší hustotou a s větší velikostí peří, nebo polštáře, které jsou naplněné speciální směsí polyesterových kuliček a polyuretanových tyčinek a přikrývky z dutého vlákna o hmotnosti cca 200 g/m2. Vlákno je lehké, na omak je podobné prachovému peří.
Pokud se chystáte na dovolenou do teplejších krajů, můžete si po vzoru středozemních států vystačit jen s lehkými dekami. Vyplatí se sáhnout předně po přírodních materiálech, jako je vlna, bavlna nebo hedvábí, které budou dobře odvádět pot a zároveň udrží teplo.
Při výběru péřové přikrývky je důležité dávat pozor na to, aby peří pocházelo z certifikovaných chovů. Vyhnete se zvýšenému riziku alergií na peří. Vyplatí se také dát si pozor i na pevnost vrchního materiálu a zkontrolovat švy.
Prachové peří má schopnost udržet přirozenou teplotu těla vytvořením teplotní bariéry v jeho okolí.
Teplotu v ložnici můžete snížit i pocitově. Stačí vybrat správnou barevnost. Ideální je kombinace bílé a modré barvy, která působí chladivým dojmem. Modrá totiž připomíná vodu nebo led a bílá zase sníh. Odstíny modré navíc působí uklidňujícím dojmem, což je v ložnici víc než žádoucí.
Na povlečení se nejlépe hodí měkčený len. Jeho výhodou je, že má mírně sepraný vzhled a drobné opotřebení mu esteticky není nijak na škodu. Lněné vlákno má navíc chladivé a osvěžující vlastnosti. Často se používá jako materiál na letní oděvy, jeho použití pro ložní prádlo je tak nasnadě.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.