Článek
Je to možná jen shoda náhod, že londýnské Muzeum designu vyhlásilo vítěze své pravidelné soutěže o nejlepší design právě ve dnech, kdy v USA nastupuje nový prezident Joe Biden, od nějž se očekává spousta změn v porovnání s jeho předchůdcem Donaldem Trumpem.
V každém případě vítězství projektu růžových houpaček propojujících lidi na obou stranách tzv. „Trumpovy zdi” je v jistém smyslu symbolické.
Zářivě růžové houpačky jako propojující prvek pro obyvatele žijící náhle na dvou stranách železné zdi vymyslel profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ronald Rael.
Svým nápadem se přidal k mnoha hlasům na obou stranách zdi odmítajícím její stavbu a existenci. Snažil se poukázat na její nesmyslnost a v jistém smyslu hloupost. Svůj velmi názorný projekt nazval Teetertotter wall, tedy houpačková zeď.
„Zeď se stala doslova opěrným bodem mezi USA a Mexikem,” napsal tehdy Rael, „a děti a dospělí jsou na obou stranách smysluplně spojeni při poznání, že akce, které se odehrávají na jedné straně, mají přímý dopad na druhou stranu.”
Růžové houpačky se staly jedním z velice mála propojujících prvků v místě, kde zeď nemilosrdně rozdělila do té doby žijící jednotnou komunitu lidí.
Představují určité povzbuzení a poučení – k tomu, aby se člověk na jedné straně mohl zhoupnout, potřebuje druhého člověka, na druhé straně. Děti z obou stran zdi si tak mohou dál společně hrát.
V místě, kde jsou houpačky instalované, tj. v zóně Anapra ve městě Juarez na mexické straně, je zeď tvořena železnými profily, které do sebe nejsou zaraženy na těsno, ale jsou mezi nimi ponechány volné mezery. Lidé a děti tak při houpání na sebe vidí a mohou si dál spolu alespoň povídat.
„Jsme naprosto překvapeni touto nečekanou poctou, kterou sdílíme s uměleckým kolektivem založeným v Juarezu, Colectivo Chopeke,” řekl Rael o vítězství projektu.
„A co je nejdůležitější, přichází v době, kdy doufáme ve změnu a že místo zdí začneme spíše stavět mosty.”
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.