Článek
Dům, který newyorští studenti navrhli, vychází z půdorysu charakteristického pro plážové domy stavěné v Americe v 60. letech.
Uspořádání ovšem přizpůsobili u svého projektu moderním trendům. Začali tím, že propojili venkovní a vnitřní prostory v jeden celek. Vymizely rovněž některé přepážky tak, aby hlavní společenská zóna fungovala jako celek.
Hlavním atributem stavby je nejen řešení spotřeby energie, kterou čerpá výhradně ze slunečního záření, jehož je na plážích po většinu dní v roce dostatek, dům je zároveň navržen tak, aby dokázal odolat bouřím a hurikánům.
Studenti navíc dotáhli tento cíl dále, než k prosté odolnosti domu. Stavby tohoto druhu by mohly právě v čase živelné kalamity sloužit jako zdroj energie pro své okolí.
Dům pevně ukotvený do země pomocí série pilotů je postaven z kompozitních vláknitých materiálů, které si studenti „vypůjčili“ z námořního průmyslu.
Jedním z nejdůležitějších prvků jsou snadno nasaditelné multifunkční „okenice“, které chrání interiér domu před nepřízní počasí, zachycují sluneční energii a zároveň stíní interiér objektu.
Odborná porota letos vybírala vítěze ze 14 soutěžících týmů. Triumf newyorských studentů nebyl příliš velkým překvapením, jejich tým totiž vyhrával pravidelně už v průběhu dílčích hodnocení.
„Stevensové“ navíc nejsou v soutěži žádnými nováčky, univerzita vysílala své týmy do soutěže už v letech 2011 a 2013.
Druhou příčku v soutěži letos obsadil tým studentů z Univerzity v Buffalu (Státní univerzita v New Yorku), třetí místo obsadil tým Kalifornské státní polytechnické univerzity v San Luis Obispo.
V loňském ročníku soutěže významně zabodoval i český studentský tým pražské ČVUT, který s projektem Air House získal v silné mezinárodní konkurenci nádherné třetí místo. Podrobnosti čtěte zde.