Článek
Spolehlivé slunečníky poznáme podle bytelné konstrukce ze dřeva či kovu a potahové látky. Ta musí být řádně napnuta, nemačká se, je z vodoodpudivých materiálů a s UV ochranou.
Obzvláště u velkoprostorových slunečníků dbáme na styl ukotvení a způsob, jímž se stínicí plocha rozevírá. Pro usnadnění bývají slunečníky opatřeny lankem, které se táhne přes kladku. Naklánění slunečníku v kloubu se ovládá kličkou.
Designovou ozdobou zahrad je také sedací zahradní nábytek se stříškou. Je elegantní, hravý a navíc se díky krytí uvelebíme do příjemného stínu.
Alternativou slunečníků jsou i různé typy altánů a houpaček.
Kvalita
To neznamená, že k příjemnému letnímu relaxování na zahradách a terasách potřebujeme jen profi slunečníky. Vybírat lze z mnoha variant, ať už podle způsobu použití, barvy, materiálu, velikosti, nebo designu, ale i podle toho, zda si je pořizujeme na zahradu, na pláž, verandu či na balkón.
Velikost
Slunečník je v teplých měsících přímo nezbytným společníkem. Výhodou je hlavně snadná manipulace. Aby splnil slunečník skutečně svůj účel, musí být dostatečně velký, buď kruhový, či mnohoúhelníkový o průměru přes 290 cm a čtvercový kolem 250 x 250 cm, případně 300 x 300 cm.
Při výběru se zaměříme i na materiál, který nevsákne vodu, je stálobarevný a odolný vůči povětrnostním vlivům. Ovládání má být snadné a hravé, konstrukce bytelná.
Příslušenství
Ke slunečníkům patří také příslušenství v podobě závaží a stojanů. Ať už zvolíme slunečník výkyvný, multifunkční, s lankem nebo kličkou, obdélníkový, kulatý, hliníkový, dřevěný, ocelový, v moderním nebo klasickém provedení, voděodolný či dětský, měl by nás spolehlivě ochránit.
Funkčnost
U velkoprostorových slunečníků je dobré dbát na styl ukotvení a způsob, jímž se stínicí plocha rozevírá. Kvalitní textilní povlaky jsou ze 100% akrylu nebo polyesteru s vyšší gramáží a různou povrchovou úpravou – protišpinivou, protiplísňovou či vodoodpudivou.
Slunečníky by také měly unést větší zátěž vody, než prosáknou – vhodný vodní sloupec propustnosti je od 300 mm. Kromě toho by textilie měly splňovat další parametry, jako jsou pružnost, odolnost proti oděru nebo způsob ošetřování materiálu.
UV faktor
Proti UV záření nás spolehlivě ochrání slunečníky s označením UV Standard 801, které je při nákupu důležitým vodítkem. Ochranný faktor je označen na štítku výrobku.
Má-li slunečník např. UV ochranný faktor UPF 20, pobyt pod takovým slunečníkem lze prodloužit 20x oproti pobytu na přímém slunci, aniž by došlo k poškození pokožky. I pod slunečníkem je ale nutné používat ochranné krémy.
Nabídka
K dostání jsou kulaté i hranaté slunečníky v různých barvách. Ty hranaté jsou vhodné např. do rohů staveb. Obvyklou formou zastínění je slunečník se středovou tyčí. Problematický je utíkající stín, za nímž se musí přemisťovat nábytek.
Modely s boční nohou jsou variabilní a vzhledem k možnostem kloubů je lze nastavit do mnoha poloh podle toho, jak zrovna svítí slunce.
Inovací pro večerní posezení je slunečník vybavený LED svítidly s dobíjecím akumulátorem, který je schopný osvítit prostor na pár hodin.
Kotvení
Stojná noha se kotví různými způsoby – např. do země, patka se zatíží dlaždicemi či boxem s pískem, zasune se do kříže. Existují i pevné s ukotvením na šroubech ve zdivu.
Slunečníky rozlišujeme podle:
konstrukce — dřevěné a kovové
způsobu použití — multifunkční, s kloubem, výkyvné
barvy — jednobarevné, pestrobarevné s geometrickými vzory
velikosti — 2,3 až 4 m
tvaru — kulaté, čtvercové, obdélníkové
uplatnění — na zahradu, pláž, verandu, balkon, do restaurace
Tip odborníka
„Chceme-li zastínit balkón, postačí rozpětí slunečníku okolo 120 cm, u rozlehlejších teras se řídíme rozměrem plochy, kterou zaujímá zahradní nábytek. Dbáme také na to, aby konstrukce měla řádné kotvení, slunečník se dal snadno ovládat a nezasekával se. Také samotná stínicí látka má být z nepromokavého materiálu s UV ochranou,“ doporučuje Jakub Najmon z OBI Frýdek Místek.
Praktická je klička pro jednoduché otevírání a zavírání. Některé modely jsou vybaveny motorem na dálkový ovladač, jiné se dají natočit až o 90°.