Článek
Úkolem architektky a designérky bylo navrhnout nejenom nezbytné úpravy pro dům, ale také pro okolní zahrady. Samotná stavba má čtyři podlaží. Jedním z úkolů bylo propojit všechna s terasovitou zahradou.
Původní stavba měla půdorys ve tvaru písmene L. V místě, kde se na sebe kolmá křídla stýkají, stojí věž.
Interiér stavby je v nové podobě pojednán podobně terasovitě jako zahrady v exteriéru.
Přízemí funguje jako přirozené rozšíření hlavních obytných prostorů v prvním patře, kde je hlavní vstup do domu vedoucí venku přes velké schodiště.
V interiéru je pak přízemí s prvním patrem propojeno točitými schody.
Společenské prostory jsou nově na jižní straně velmi přirozeně propojeny s venkovním prostředím. Nejenomže do interiéru odtud přichází spousta denního světla, ale navíc se obyvatelům přes venkovní terasu a nádherný několikadílný bazén otevírá nádherný výhled do údolí před domem.
Druhé patro architektka řešila jako soukromou zónu. Zde jsou nejenom čtyři ložnice, ale také druhý obývací pokoj, jenž má ale klidnější způsob využití. Právě z něj se pak vystupuje do nejvyššího poschodí ve věži, kde je příhodně ukryta pracovna s knihovnou. Netřeba zdůrazňovat, že z jejích oken se nabízí ten nejhezčí výhled od okolí.
Architektka při rekonstrukci a proměně stavby zachovala veškeré historické prvky, které se v domě zachovaly a které nabízel. Zároveň je však doplnila ryze moderními elementy. Ty ovšem nepůsobí nijak rušivě.
Příkladem může být točité, sněhobílé schodiště, nově vsazená galerie v jednom z obývacích pokojů nebo například přístavba v přízemí.
V exteriéru přibylo několik moderně laděných budov nahrazujících původní stavby doprovázející dřívější sídlo.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.