Článek
Druhá etapa cesty za bydlením pokračovala hledáním vhodného domu a stavební firmy. Následující rok jezdili po výstavách a vzorových domech, až je oslovil kvalitně zpracovaný katalog dřevostaveb.
Dům byl kompletně postaven za sedm měsíců. V současnosti, kdy už je dům zaběhnutým typem, probíhá jeho výstavba rychleji (kompletní realizace na klíč do šesti měsíců) a firma poskytuje na stavbu tříletou a na celkovou konstrukci třicetiletou záruku.
Co se týče samotné výstavby domu, vsadili investoři na jistotu a vymínili si, že dům bude stavět parta, která staví domy v Německu. „Předpoklad, že obstála v konfrontaci s německým perfekcionalismem, se ukázal velmi správný. Nejenže řemeslníci pracovali naplno a končili za tmy, ale přicházeli i s různými dílčími řešeními. Tak si představujeme individuální přístup ke klientům."
Otevřená dispozice obytné části v přízemí a vybavení inspirované Francií vytvářejí spolu se severským vzhledem exteriéru zajímavý stylový kontrast.
Dřevěný nábytek evokuje atmosféru Provence, staré stolky od šicích strojů a květinové a patchworkové potahy či litinová kamínka s prosklenými dvířky přispívají k maximální útulnosti interiéru, který dotvářejí i drobnější grafiky od českých výtvarníků.
Nejen vzhled, ale i praktičnost jsou v domě znát na každém kroku. V podkroví postačují francouzská okna namísto balkónu, jehož funkci přebírá venkovní terasa krytá prodloužením střechy. Dvě koupelny a v patře samostatné WC, které si vymínil pán domu, zajišťují bezproblémový provoz pětičlenné rodiny především v ranní špičce.
Také tři samostatné dětské pokoje nebývají ani ve velkých domech samozřejmostí, ke škodě nejmladších obyvatel. V tomto domě jim však rozhodně nedostatek soukromí nehrozí. Ani rodičům, kteří mají svou ložnici, i když ji s nimi zatím užívá nejmladší syn a trvale i psí člen rodiny.
Praktická jsou v neposlední řadě i kamínka, která neslouží jen k pohodovému účinku při sledování ohňového představení, ale i k přitopení mimo topnou sezónu nebo jako záloha, kdyby byla náhle přerušena dodávka elektrické energie. Jediné, co by snad majitelé dnes uvítali, by bylo prodloužení obytné části ještě tak o metr.
Technické údaje
Zastavěná plocha: 84,6 m²
Užitková plocha: 165,6 m²
Konstrukční řešení: dřevostavba na základové betonové desce, obvodové stěny: rámová konstrukce z lepených hranolů, sendvičové panely na bázi dřeva (Fermacell) s izolací z vnější strany samozhášivým polystyrenem GREYWALL 100 mm a dále minerální izolací 160 mm, dokončené vnější omítkou o tloušťce 3 mm, celková standardní tloušťka 270 mm (součinitel prostupu tepla U = 0,19 W/m²K, u stěny 300 mm U = 0,14), vnitřní stěny ze sendvičových panelů na bázi dřeva o celkové tloušťce cca 150 mm s minerální izolací 40 mm dokončené sádrokartonem, strop: dřevěná konstrukce z lepených hranolů, podhled z laťového roštu dokončený sádrokartonem, v obývacím pokoji palubky a dřevěné trámy, horní záklop podlahovky tloušťka 27 mm, vnitřní schodiště bukový masiv mořený
Střecha: sedlová, klasický dřevěný krov, krytina Bramac moravská taška plus, přesahy střechy řešeny dřevěnými palubkovými podhledy ošetřenými bílým nátěrem
Výplně otvorů: vchodové dveře dřevěný masiv, okna plastová Veka, střešní okna VELUX, interiérové dveře dýhované s obložkovou zárubní, plné i prosklené kaleným sklem
Podlahy: anhydritová stěrka, dlažba, masivní podlaha tigerwood magnum, koberce
Vytápění: elektrický kotel, podlahové v přízemí a koupelně, v podkroví radiátory, v obývacím pokoji navíc litinová kamínka
Jitka Pálková, www.mujdum.cz