Článek
Při stavbě rodinného domu se můžeme rozhodnout, kam schody umístíme. Máme v podstatě dvě možnosti: buď je přiznáme a doslova vztyčíme v obytném prostoru, kde se stanou designovým prvkem, nebo je upozadíme do chodby a přilehlých prostor. V takovém případě mají být v blízkosti vstupu i obytného prostoru.
Naopak schody, které jsou umístěné přímo v obytném prostoru, jsou pod drobnohledem, a tak dbáme na perfektní zhotovení. Stejně je důležité, aby ladily materiálem a tvarem s ostatním vybavením v místnosti.
U obou typů schodišť požadujeme nízkou hlučnost, odolnost, bezpečnost, pohodlnou chůzi a nenáročnou údržbu.
Správný výběr schodiště
Provedení schodišť včetně zábradlí se řídí danými předpisy (týká se rozměru, tvaru, bezpečnosti, statiky apod.). Schody jsou nákladná investice, proto volíme vždy jen kvalitního výrobce, který má certifikáty, je zkušený, nabízí záruky a má dobré reference.
Každý schod tvoří stupnice (nášlapná vodorovná část) a podstupnice (svislá část). Ta nemusí u některých typů schodišť být, nejčastěji dřevěných, skleněných. Takové schodiště působí lehce a subtilně.
Všechny stupně schodů mají mít stejnou výšku, samotný rozměr schodu obvykle vychází z průměrné délky kroku: jako ideální se považuje 17 cm výška a 29 cm hloubka.
Minimální průchozí šířka schodiště v rodinném domě je 60 cm, madla zábradlí mají být minimálně ve výšce 90 cm nad hranou každého schodu. Možné je zábradlí plné, sloupkové, mřížové (mezery nesmí přesáhnout 120 mm). Pro děti jsou vhodná madla ve výšce 40 až 70 cm, snadno uchopitelná, bez výstupků a hran.
Čím větší máme k dispozici prostor, tím pohodlnější může být schodiště. Nesmíme zapomínat třeba na to, že do patra budeme stěhovat nábytek, v průběhu let ho i několikrát měnit.
Podstatná je bezpečnost: schody nesmí být kluzké, mít ostré hrany, být špatně osvětlené. Pohodlné jsou schody přímoramenné, lomené do tvaru L, U, J. Oblíbené jsou i zatočené do oblouku nebo kruhu.
Mini slovníček
Schodiště vřetenové: má samostatné stupně zapuštěné do vřetene, což je středový nosný sloup. Výsledkem je subtilní schodiště vhodné tam, kde je méně prostoru.
Bočnicové: je takové, kde schody bezprostředně navazují na zeď.
Segmentové: skládá se z jednotlivých montovatelných dílů, segmentů. Může je sestavit i zručný kutil.
Renovace starých schodů
Betonové či kamenné schody zrenovujeme nejlépe tak, že na ně namontujeme dřevěné schodišťové nášlapy. Je to stavebně nenáročné, dřevo nestudí. Moderně vypadají schody osvětlené LED pásky. Nalepit je lze pod zábradlí nebo schodišťové podstupně. Jsou energeticky úsporné, nemusíme instalovat větší světelné zdroje. Celodřevěné schody stačí oživit obnovením laku či nátěru. V topné sezóně se doporučuje přivlhčovat vzduch, aby se celodřevěné schody nesesychaly a nevznikaly spáry.
RADY PROFESIONÁLŮ Odpovídá obchodní ředitel SWN MORAVIA Nikola Smutný, www. swnmoravia.cz: |
---|
Jaké jsou novinky na trhu? Čím dál populárnější jsou kombinovaná schodiště, tedy: kov, sklo, dřevo a nerez. Důležitá je přitom spolupráce s architekty, designéry, kteří vylepšují stávající modely. Hodně pracujeme i na modelech vetknutých schodišť do zdí. |
Jaké jsou oblíbené dřeviny, odstín, typ schodiště? Trendem je dub v co nejpřírodnějším provedení: vede rustikální, v provedení se suky. Na vzestupu je i jádrový buk a jasan, populární je ořech. Oblíbenou povrchovou úpravou je olej, drásané a katrované povrchy (přírodní, rustikální). |
Co potřebujete vědět od zákazníků, kteří přijdou do studia? Výborné je, když si s sebou přinesou konkrétní rozměry či půdorys schodiště, mají představu, jak by mělo vypadat, aby co nejlépe zapadlo do interiéru. Dobré je si vyjasnit, jde-li o schodiště hlavní nebo pomocné, jsou-li v rodině malé děti nebo starší osoby. |
Jaké chyby dělají zákazníci nejčastěji? Zapomenou na prostor pro schodiště a pak je schodiště malé, nepohodlné. Stále panuje představa, že je lepší betonové schodiště, hlavně z důvodů ceny, což není pravda. Zajímat se máme hlavně o kvalitu za rozumnou cenu. |
O co se má zákazník především zajímat při výběru schodiště? Nejdůležitějším faktorem je bezpečnost. Podstatné jsou certifikáty na svary, statický posudek, kvalitu dřeva. I v této branži se pohybuje mnoho necertifikovaných výrobců, kvalita je nízká, bez garance pozáručního servisu. Přitom z kvality vyplývá i odolnost a následná údržba. |