Článek
Pergoly určitě oživte zelenými rostlinami, nejlépe popínavkou, skvělé jsou i samozavlažovací truhlíky, designové květináče s bylinkami, jež putují rovnou na talíř. S okolím konstrukce pergoly by měl souznít i zvolený nábytek, a to stylem i použitým materiálem.
Pergola či altán poskytnou vlídné zázemí
A kam s ní? Nejdříve se rozhodněte, zda pergola bude stát samostatně, nebo navazovat na stěnu domu. Solitérní pergoly jsou úžasné, ale pozor: musí citlivě zapadnout do zahrady a nečnít jako něco cizorodého. Vyberte klidné zákoutí v zadní části zahrady, aby splynula se zelení.
Druhou možností je umístit pergolu přímo ke stěně domu a navázat na interiér, obytný prostor. Důležité je, aby plocha byla dokonale rovná. Pokud tomu tak není, počítejte se srovnáním pozemku. A pamatujte na to, že na plochu 25 m2 a výšku 5 m nepotřebujete k realizaci ani stavební povolení.
Dřevo, nebo kov?
Dřevo do zahrady patří, je to přírodní materiál a mnozí mu právem dají jednoznačnou přednost. Náročnější je však údržba, ošetření dřeva, samotné zhotovení konstrukce a mnohdy i cena. Dřevo musíte chránit před plísněmi, hmyzem a dřevokaznými houbami, pravidelně je natírat. Zvláště pokud je konstrukce zčásti porostlá zelení. Střecha pergoly má zastřešení z latí či trámků, může být pokryta popínavou rostlinou, ale když se spustí prudký déšť, stěhujeme se domů.
Ve prospěch kovu (oceli, hliníku) mluví jiná fakta: je to levnější řešení, přitom konstrukce, která je lehčí než dřevo, je mnohem stabilnější, montáž trvá pár hodin. „Pergoly lze mít podle své fantazie, zákazníci si vše mohou naprojektovat online. Životnost kovové konstrukce je velmi dlouhá,“ dodává Rastislav Matuška ze společnosti Gardeon.
Moderní variantu pergoly nabízejí modely z hliníku. Materiál nepodléhá degradaci, nevyžaduje nátěry ani jinou péči. Stačí ho otřít, maximálně vyčistit odpadní kanálky a střechu od napadaných větví a listí. Stylově se hodí k moderní stavbě.
Bioklimatické pergoly
Bioklimatická pergola stíní, odvětrává, chrání před sluncem, deštěm i sněhem. Je tak univerzální, že díky ní můžete na terase a čerstvém vzduchu relaxovat po celý rok. Navíc je z hliníkové konstrukce a její údržba je minimální. V horní části má vyklápěcí lamely, které lze nastavit a regulovat podle potřeby až do úhlu 130°. „Bioklimatické pergoly s naklápěcími střešními lamelami tvoří přirozené propojení interiéru a exteriéru domu, i za špatného počasí lze pobýt na čerstvém vzduchu,“ vysvětluje Erich Stavař ze společnosti Isotra.
Bioklimatická pergola dokáže odolat dešti i prudkému větru. Součástí konstrukce je také systém odvodňovacích kanálků, který efektivně odvádí dešťovou vodu. Pod touto pergolou budete zkrátka v suchu i během intenzivních přeháněk. „Můžete na ni také připojit sluneční a deštivé čidlo, které automaticky přizpůsobí chování pergoly podle aktuálního počasí. Jakmile začne pršet nebo svítit ostré slunce, spustí se čidlo a lamely se samy uzavřou,“ upřesňuje Tomáš Pilský z Vekry.